Netanjahu a közelmúltban küldött ilyen tartalmú üzenetet Egyiptomnak, de nem közvetlenül, hanem az Egyesült Államok közvetítésével, mert az izraeli és az egyiptomi biztonsági szolgálatok között az utóbbi időben megromlott a viszony. Mint a miniszterelnök írta, az 1979-es egyiptomi–izraeli békemegállapodás értelmében a Sínai-félsziget demilitarizált övezet, és Egyiptom csak Izrael jóváhagyásával vezényelhet oda katonai erőt. Egyiptom a csapatvezénylés előtt kérte Izrael beleegyezését harci helikopterek oda küldéséhez, de harckocsikéhoz nem.
A Maariv egy magas rangú, de meg nem nevezett tisztségviselőt idézett, és a miniszterelnöki hivatal nem volt hajlandó megerősíteni az üzenet tényét. Az izraeli vezetők kétlik, hogy Egyiptomnak haszna származna a katonai egységek meghatározatlan ideig való állomásoztatásából a Sínai-félszigeten, még akkor is, ha tudják, hogy az egyiptomiak Izrael érdekeit is szolgálják evvel, hiszen a szélsőségesek Izraelt is támadják időnként a területről.
A helyi törzsi vezetők beleegyeztek abba, hogy az egyiptomi katonaság és a rendőrség együttes erővel állítsa helyre a biztonságot a térségben, mégis az új egyiptomi védelmi miniszter, Abdel-Fattah esz-Szisszi hétfőre tanácskozást hívott össze a félsziget északi részén lévő el-Arísba a törzsi vezetőkkel, és további támogatásukat kérte „a biztonsági erők hadjáratához, amelynek célja, hogy minisztériuma teljesen ura legyen a helyzetnek” a félszigeten.
Az iszlamista szélsőségesek augusztus elején megöltek 16 egyiptomi rendőrt, majd további kisebb támadásokat hajtottak végre, s megpróbáltak betörni Izrael területére is.
Óvatosságra int a konzul
Egyiptom alapvetően biztonságos országnak tekinthető a magyar turisták számára, de fokozottan óvatosnak kell lenniük a Sínai-félszigeten, Kairóban és Luxor környékén – olvasható a Külügyminisztérium konzuli szolgálatának honlapján. Az eset miatt, és mert a térségben az elmúlt időszakban több külföldit is túszul ejtettek, a konzuli szolgálat javasolja az Egyiptomba látogató magyaroknak, hogy a Sínai-félsziget északi részét – különösen Rafah és el-Arís városokat – és belső területeit ne látogassák sem egyénileg, sem csoportosan szervezett utazások keretében. Emellett felhívják a figyelmüket a térségben mozgó fegyveres csoportok, illetve ezek és a hadsereg közötti összecsapások által jelentett veszélyre.
Kerüljék a Tahrír teret
Ha valaki mégis az utazás mellett dönt, kérik, hogy szándékáról és elérhetőségéről értesítse a nagykövetséget. A turisták által kedvelt övezetek – Sarm es-Sejk, Dahab és Tába – megközelítésekor azt ajánlják a magyaroknak, hogy repülőgéppel érkezzenek, majd a repülőtérről csoportosan, autóbusszal utazzanak a szállodáig. A Kairóba készülő magyarokat arra kérik, hogy folyamatosan kísérjék figyelemmel a sajtó híreit, és kerüljék a tömegmegmozdulások helyszíneit, például a Tahrír teret és környékét, különösen a pénteki imaidőben. A nők ne sétáljanak a téren és környékén egyedül – teszik hozzá.
Ne fotózzanak rendvédelmi objektumokat
Azt ajánlják az utazóknak, hogy lehetőleg ne a Tahrír tér környékén lévő szállodákban foglaljanak szállást, helyette javasolják a Zamalek-szigeten lévő és ahhoz közel eső, vagy a kairói nemzetközi repülőtér közelében található szálláslehetőségeket.
A konzuli szolgálat arra is felhívja a figyelmet, hogy a turisták katonai és rendőri szervekről, objektumokról, tüntetésekről ne készítsenek fényképet. Felső-Egyiptom és Luxor környékével kapcsolatban hangsúlyozzák, ha nem szervezetten, csoportosan utazik valaki, jelentkezzen be a helyi rendőrkapitányságon, adja meg elérhetőségét, úti célját. Vezetőt és sofőrt kellő körültekintéssel kell választani – figyelmeztetnek.
A konzuli szolgálat arra is kitér, hogy Hurghada és Luxor között továbbra is ajánlott konvojban, vagy szervezett út keretében autóbusszal közlekedni.