A Leonyid Tibilov dél-oszétiai elnök által bejelentett döntés az Oroszország és Grúzia közti 2008-as háborúban megrongálódott és már lakatlan házakat érinti. „Azt tervezzük, hogy lebontjuk ezeket a falvakat. Ezek a romok ugyanis nem nyújtanak túl kellemes látványt” – mondta Tibilov.
A lerombolásra váró falvak grúz nevét is elveszik. „Nincs szükség a nevek megőrzésére, mivel a falvak maguk sem léteznek már” – közölte az államfő. A 2008 augusztusában kitört rövid háború előtt – amelynek során az orosz csapatok megszállták Grúzia egy részét, hogy visszaszorítsák a Dél-Oszétia visszafoglalásával próbálkozó grúz csapatokat – a régióban jelentős grúz kisebbség élt.
A grúz vezetők élesen bírálták Tibilov döntését. „A falvak lerombolása etnikai tisztogatás – jelentette ki Szergi Kapanadze helyettes grúz külügyminiszter az állami televízióban. – A felelősség kizárólag az orosz felet terheli.”
Dél-Oszétia lényegében az 1990-es évek elején vált ki Grúziából. Oroszország egyike azon államoknak, amelyek elismerik az apró ország függetlenségét, és Moszkva csapatokat is állomásoztat a régióban.