„Sosem bíztak még ennyire kevesen a bankokban”

Kemény hangon kritizálja az egész bankvilágot, de a brit pénzügyi hatóságokat is a Libor-botrány vizsgálatára hivatott bizottság első jelentése.

Kovács N. László
2012. 08. 18. 19:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert, a Barclays (és vélhetően még számos más bank) éveken át meghamisította a Libor nevű bankközi kamatlábat, megkárosítva számtalan hitelfelvevőt. A pénzintézetet korábban sosem látott, 290 millió fontos büntetéssel sújtották, a brit pénzügyminisztérium pedig vizsgálóbizottságot állított fel, mely a botrány körülményeit hivatott feltárni. A meghallgatások befejeződtek, a bizottság pedig közreadta első jelentését, „A Libor-botrány: első tapasztalatok” címmel, melyben nem fukarkodik a bankvilág és az ügy főszereplőinek éles kritikájával.

A bizottság leginkább Bob Diamond egykori Barclays-vezér szerepléséről mond elítélő véleményt. Vallomásából „hiányzott az őszinteség”, csak az „általa kiválasztott témákról volt hajlandó beszélni”, és az általa leírt eseménysorozat „egyszerűen elképzelhetetlen”. „A parlament és a kormány ennél jóval többet várt volna egy ilyen pozíciójú személytől” – fogalmaz a jelentés. Nem járt sokkal jobban Jerry del Missier sem, aki beismerte ugyan, hogy ő adott utasítást a Libor-ráta meghamisítására, de azt állította, ezt csak azért tette, mert úgy vélte, a Bank of England parancsára cselekszik. „Ez a vallomás sem meggyőző, hiszen Mr. Del Missiernek tudnia kellett, hogy az ilyen akciók törvénybe ütköznek” – szól az ítélet. Sir Mervyn King pedig még azt sem értette, miért volt elég aprócska hamisítás is ahhoz, hogy a bankok óriási nyereségre tegyenek szert – emeli ki a dokumentum a Bank of England első emberének hozzá nem értését.

Mindez azonban csak a személyes felelősség kérdésköre. A jelentés leszögezi, a Barclays vezetősége éveken át megdöbbentően rosszul működött, amit az is mutat, hogy a csalásra csak ilyen későn reagáltak. Nem végzett megfelelő munkát, sőt „kudarcot vallott” a pénzintézetek felügyeletét ellátó FSA, mivel évekig nem volt hajlandó kivizsgálni a hamisításról keringő pletykákat, de a Bank of England is „naiv, tehetetlen” szereplőként mutatkozik meg a jelentésben. A bizottság elnöke szerint az egész ügy megmagyarázza, miért van „történelmi mélyponton a bankok megítélése és az emberek bizalma irántuk”. A konzervatív Andrew Tyrie szerint „sürgős változásokra van szükség mind a pénzintézetek irányításában, mind a törvényi szabályozásban”, hogy helyreállhasson az egyensúly.

The Telegraph (telegraph.co.uk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.