Teljesen mindegy, ki nyeri az elnökválasztást?

Akár Romney, akár Obama nyer novemberben, a politikai életet továbbra is a pártoskodó, kicsinyes viták fogják uralni, véli a Los Angeles Times publicistája.

Kovács N. László
2012. 08. 23. 17:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kongresszus népszerűsége történelmi mélyponton, 10-20 százalék körül tanyázik, és nem véletlenül. Washingtonra manapság egyetlen szóval hivatkoznak az amerikaiak, ez pedig a tehetetlenség. A két párt elképzelései az ország irányításáról talán még sosem különböztek ennyire, a kompromisszumkészség pedig talán még sosem volt ilyen alacsony. Elég, ha csak a költekezési limit körüli vitákra gondolunk: egyes politikusok akár a kormányzati leállást is vállalták volna, csak hogy ne kelljen engedniük. A patthelyzet a republikánus képviselőház és a demokrata szenátus és elnök közti ellentétből adódik – és ez valószínűleg a választásokat követően sem fog sokat változni, írja Doyle McManus.

Akárki is fog nyerni novemberben, valószínűleg nem lesz földcsuszamlásszerű győzelem, hiszen a legtöbb közvélemény-kutató szerint gyakorlatilag 50-50 százalékon áll a két jelölt és a két párt. Ez azt jelenti, hogy akár Barack Obama, akár Mitt Romney foglalhatja el az elnöki széket, valószínűleg tekintélyes méretű ellentáborral kell majd szembenéznie. Obamát csupán a jelenleg is minden tervét meghiúsítani igyekvő republikánus alsóház fenyegeti, Romneynak azonban ha elnök lesz, még saját pártja ultrakonzervatív ágával is meg kell majd küzdenie, akiknél ő maga jóval mérsékeltebb irányvonalat képvisel. Hasonló helyzetben volt korábban Bill Clinton is, az előző demokrata elnök azonban képes volt átlépni a pártvonalakon – Obama egyszer, a tavalyi költségvetési vita során próbálta ezt meg, a beígért „nagy kompromisszum” azonban néhány nap alatt összeomlott.

Különösen nagy a csalódás középpárti körökben, akik 2008-ban óriási tömegekben álltak a pártokon felüli politizálást ígérő Obama mögé, akinek elnöksége ilyen szempontból semmiképp sem felelt meg a várakozásoknak. Ezek az emberek most az egész politikában csalódtak. „Legutóbb nagyon lelkesen készültem a választásra, de ez az érzés mostanra teljesen elmúlt. Úgy érzem, akármi is lesz a vége, semmi nem fog változni” – nyilatkozta egy kedvetlen szavazó a cikkírónak.

The Los Angeles Times

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.