A Szíriában elrabolt újabb három magyar állampolgár közül ketten korábban rendőrtisztek voltak, harmadik társuk civil; Magyarországon mindhárom férfi kutyakiképzéssel foglalkozott – közölte a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója keddi budapesti sajtótájékoztatóján. Azt még vizsgálják, hogy Szíriában is ezt a tevékenységet végezték-e – tette hozzá. Hajdu János, a központ vezetője elmondta: hétfő este 11 óra után a szír főváros, Damaszkusz külvárosában fegyveresek elraboltak hat embert, akik közül hárman helyiek, hárman pedig magyar állampolgárok. A fegyveresek eddig semmilyen követelést nem fogalmaztak meg, a kapcsolatot sem vették fel sem a hozzátartozókkal, sem a TEK-kel, sem pedig Magyarország szíriai külképviseletével.
A főigazgató elmondta azt is, hogy a fegyveresek eddig semmilyen követelést nem fogalmaztak meg, a kapcsolatot sem vették fel sem a hozzátartozókkal, sem a TEK-kel, sem pedig Magyarország szíriai külképviseletével. Megjegyezte, hogy a terrorelhárítók a Külügyminisztériummal együtt végzik munkájukat, az információkat jelenleg is elemzik, értékelik, és tájékoztatják a miniszterelnököt és a belügyminisztert. A TEK erői folyamatosan jelen vannak a térségben, de „ez nem jelenti feltétlenül Szíriát” – fűzte hozzá.
Válságstáb
A Hír Televíziónak Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke korábban arról számolt be, hogy Hajdu János vezetésével válságstáb ült össze az emberrablásról szóló információk valóságtartalmának ellenőrzésére.
Néhány hónappal ezelőtt, április végén ugyancsak Szíriában ismeretlen fegyveresek elhurcoltak két magyar állampolgárságú férfit, amikor rablótámadás történt egy cég telephelyén, az ország északkeleti részén. A fegyveresek különféle eszközök eltulajdonítása után bukkantak a magyarokra, akiket magukkal vittek. Erre az esetre Hajdu János is emlékeztetett. A korábbi ügyről azt mondta, „szinte már az erőnk végén járunk ebben az ügyben, mert azt gondolom, ember ennél többet már nem tud tenni, mint amit mi megteszünk” a társszervekkel együtt. „Hatalmas munkát végzünk. Van olyan hét, amikor optimisták vagyunk, és azt mondjuk, napokon belül megoldódik, aztán ez pillanatok alatt szertefoszlik” – fogalmazott, rámutatva ezzel arra, hogy Szíriában nehéz, szinte átláthatatlan a helyzet, hiszen folyamatosak a harci cselekmények, és az internet-, valamint a mobiltelefon-szolgáltatás is nagyon nehezen működik.
Szijjártó Péter akkor – még a miniszterelnök szóvivőjeként – azt közölte: a TEK-nek „konkrét értesülése is van arról, hogy a túszok életben vannak”, és a rendelkezésekre álló információk alapján azt lehetett feltételezni, hogy a magyarok életét abban a pillanatban nem fenyegette közvetlen veszély. Május elején a TEK munkatársai Szíriába utaztak, hogy a szír hatóságokkal együttműködve épségben ki tudják szabadítani az elrabolt két magyar állampolgárt.
Több mint egymillió
A szíriai humanitárius és emberi jogi helyzet drasztikus romlásáról és több mint egymillió menekültről írt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár az ENSZ Biztonsági Tanács elnökének kedden küldött levelében, arra kérve a nemzetközi közösséget és a régió országait, hogy tegyenek meg mindent a szíriai erőszak megfékezése érdekében. A diplomata azt írta, hogy a becslések szerint „jóval több mint egymillió” ember kényszerült elhagyni otthonát a közel-keleti országban 17 hónapja folyó erőszak miatt, s több mint 130 ezren menekültek külföldre a harcok elől. A menekültáradat, illetve a civil infrastruktúra és a lakóházak lerombolása súlyos problémát jelent Szíria-szerte - írta a főtitkár.