A jogszabály lehetővé teszi, hogy olyan személyek is részt vehessenek a bírósági meghallgatásokon, akik egyébként fizikai állapotuk miatt erre képtelenek lennének.
Nem kötelező
Andrij Portnov elnöki tanácsadó csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a távmeghallgatás kizárólag akkor lehetséges, ha abba a vádlott beleegyezik. „Ha valaki nem egyezik bele az államnak ebbe a szolgáltatásába (a videokonferencián történő meghallgatásba), akkor az állam erre nem kényszerítheti” – mondta. Az elnöki tanácsadó szerint a videokonferencia használatával pénzt lehet megtakarítani a polgárok számára, akiknek korábban személyesen kellett megjelenniük a perben.
Meghallgatás a kórházi ágyból
A Reuters hírügynökség viszont azt emelte ki, hogy a törvény lehetőséget teremt a bebörtönzött és betegeskedő Julija Timosenko volt miniszterelnök meghallgatására abban az újabb büntetőperben, amelyet adócsalásért és sikkasztásért indítottak ellene.
A politikust tavaly októberben a bíróság bűnösnek találta hivatali visszaélés vádjában a 2009-ben megkötött orosz–ukrán gázmegállapodás miatt, és hét év börtönbüntetésre ítélte. Jelenleg a harkivi börtönkórházban ápolják, ahová gerincbetegsége miatt szállították. Egészségi állapota miatt nem tud részt venni az ellene folyó új eljárásban, amelyet emiatt már többször el kellett halasztani. Legújabb meghallgatását augusztus 14-re tűzték ki.
Emellett Timosenko a korábbi büntetőeljárásban született ítélet ellen fellebbezést nyújtott be; ebben az ügyben augusztus 16-én kellene megjelennie egy kijevi bíróság előtt. A videokonferencián történő meghallgatás gyakorlatát egyébként már a múlt évben alkalmazták Ukrajnában, és a Timosenko-perben is javasolták, de a volt kormányfő ügyvédje ezt kereken elutasította.