A konvenció szónokai cáfolni akarják majd Mitt Romney republikánus elnökjelölt állítását, miszerint Obama hibáztatandó azért, hogy az amerikai gazdaságnak az elmúlt négy évben nem sikerült talpra állnia. Elsősorban a bizonytalan szavazók és a konzervatív demokraták számára igyekeznek bebizonyítani azt is, hogy a „plutokrata” Romney nem lehet alternatívája Obamának, aki a középosztály humánus védelmezőjeként pozicionálja magát.
A demokraták kedvezőtlen gazdasági háttérrel vágnak neki a választásnak. A munkanélküliség 8,3 százalék körül stagnál, és a kedden nyilvánosságra hozott augusztusi adatok az ipari termelésnek az elmúlt három év legjelentősebb visszaesését regisztrálták, csökkent az export is. Obama feladata most az, hogy meggyőzze az ország közvéleményét: kormányzásának második ciklusa gazdasági szempontból eredményesebb lesz az elsőnél.
A tanácskozáson Magyarországot Kumin Ferenc nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkár és Mesterházy Attila, az MSZP elnöke képviseli.
Felszólalók
A tanácskozás első estéjén szót kap a first lady, Michelle Obama is. Az este vezérszónoka – Jimmy Carter volt elnök videóüzenetét követően – Julian Castro, a demokraták fiatal latin sztárja, a kaliforniai San Antonio polgármestere lesz. Spanyol ajkú politikus még sohasem jutott ilyen jelentős szerephez a demokrata konvención.
Bill Clinton volt elnök szerdán beszél majd. Emlékeztetni fogja a választókat a 90-es évek demokrata gazdaságpolitikájának sikereire, és igyekszik megszólítani majd a fehér munkásokat is, akikre Obama nem tudott jelentős hatást gyakorolni. Utána Elisabeth Warren következik, aki a Wall Street „megregulázásának” egyik fő szószólója, és aki Tedd Kennedy elveszett szenátori székének visszaszerzésére készül a republikánusoktól Massachusettsben.
Joe Biden alelnök és Barack Obama csütörtökön lép a pódiumra. Az elnök a tervek szerint a város 74 ezer főt befogadó amerikai futball-stadionjában mondja el az újrajelölését elfogadó beszédét. Eső esetén ugyanabban a kosárlabda-csarnokban fog majd beszélni, ahol az első két nap rendezvényeit tartják.
Hillary Clinton külügyminiszter, aki már többször is bejelentette, hogy az első Obama-ciklus után távozik a kabinetből, nem jut szerephez a konvención. Szakértők szerint ő a 2016-os elnökjelölés egyik esélyese lehet. Egyik potenciális leendő riválisa, Martin O'Malley marylandi kormányzó viszont ott szerepel a szónokok között.
Egy százalék a különbség
A kedden közzétett Reuters-Ipsos közvélemény-kutatás szerint Romney 46:45 százalék arányban vezet Obama előtt, ami azt jelenti, hogy a republikánus kihívó támogatottsága 4 százalékponttal nőtt a múlt heti republikánus konvenció hatására. Az Obama-kampánystáb azt reméli, hogy a demokrata tanácskozás után az elnök népszerűsége ennél is jelentősebb erősödést mutat majd.