Nem enged a spanyol kormányfő a hitelezőknek

Elutasítja a spanyol miniszterelnök a nemzetközi hitelezők által megkövetelt reformokat. Közben a katalán tartomány pénzügyi függetlenséget szeretne az ibériai országtól.

PR
2012. 09. 21. 12:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénzt vagy függetlenséget követelnek a katalánok a spanyol kormánytól. A tartományi elnök nem enged ebből az álláspontból, ezért a madridi találkozó sikertelenül ért véget. Artur Mas tartományi elnök azt mondta: „Mi katalánok szeretnénk maradni, ami nem jelenti, hogy elment az eszünk. Természetesnek tartjuk, hogy az Európai Unióhoz tartozunk és számunkra az euróövezet a természetes közeg.”

Katalónia az ibériai ország leggazdagabb régiója, amely politikai és pénzügyi függetlenséget akar, ezért azt állítja, hogy nem Spanyolországhoz, hanem az Európai Unióhoz tartozik. Spanyolországban az adókat a központi kormány gyűjti be és osztja vissza a 17 tartománynak. A katalánok nettó befizetők, vagyis folyamatosan kevesebbet kapnak vissza, mint amennyit a központi kasszába befizetnek. A madridi kormány azonban kétfrontos harcot folytat, mert a nemzetközi hitelezők is adóreformokat követelnek.

A spanyol kormány azt fontolgatja, hogy az Európai Uniótól kapott, legfeljebb 100 milliárd eurós bankmentő csomag egy részét kormányzati célokra használja fel – írta csütörtökön az El País napilap internetes kiadásában, kormányzati és euróövezeti forrásokra hivatkozva.

Spanyol pénzügyi szakértők nem számítanak arra, hogy az ország hamarosan támogatásért folyamodna az euróövezeti mentőalapokhoz. „Spanyolországnak nem sürgős” – ezt Ignacio Cantos, az ATL Capital befektetési igazgatója közölte vasárnap.

Mariano Rajoy kormányfő kijelentette: nem a reformok híve. „Csak olyan szerkezeti reformokat hajtok végre, amelyeket magam is jónak tartok, vagyis amelyek nagyobb rugalmasságot, versenyképességet, gazdasági növekedést és több munkahelyet eredményeznek” – fogalmazott.

Az Európai Unió nyugdíj- és adóreformot vár el Spanyolországtól, és a Nemzetközi Valutaalappal együtt teljes betekintést szeretne a spanyol költségvetésbe. A spanyol miniszterelnök ezt azzal utasítja vissza, hogy az ország államadóssága sokkal kisebb, mint például Franciaországé, Olaszországé és még jó néhány európai államé. A kormány azt fontolgatja, hogy inkább az Európai Központi Bank új kötvényvásárlási programjának támogatását kéri, mintsem egy teljes adósságmentő csomagot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.