Rejtélyek övezik a lázító muszlimellenes filmet

A rendező nem is létezik, az arab világban óriási felháborodást kiváltó produkció színészei pedig azt hitték, kosztümös filmben szerepelnek.

Kovács N. László
2012. 09. 13. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óriási felháborodást váltott ki a Közel-Keleten a Muszlimok ártatlansága című amerikai film előzetese, mely erőszakos, gyilkos csőcseléknek állítja be a mohamedánokat, ráadásul a prófétát is sértegeti. A YouTube-ra felkerült – és rejtélyes módon arabra lefordított – tréler tömegmegmozdulásokhoz vezetett: Tunéziában amerikai zászlót égettek, Egyiptomban és Líbiában pedig megostromolták a nagykövetséget, ami az utóbbi esetben a nagykövet és három munkatársának életébe került. A média nyomozni kezdett a halálos film készítői után, a kutakodás pedig meglepő eredményekkel járt.

Elhatárolódnak a színészek

A rendező, Sam Bacile például valószínűleg nem is létezik. A kezdeti hírek egy zsidó származású vállalkozóról beszéltek, aki az arabok és a muszlimok bűneit bemutató filmjével Izrael mellett kívánt határozottan állást foglalni. Az Associated Press azonban valószínűleg megtalálta az igazi tettest, mégpedig egy Los Angeles-i kopt keresztény személyében, aki rendezői karrierjét megelőzően csekkhamisítással foglalkozott. Az illető, Nakoula Basseley Nakoula tagadta, hogy köze lenne a rendezői munkálatokhoz, és ennek bizonyítékául meg is mutatta az újságíróknak jogosítványát – az árulkodó középső nevet azonban ügyesen eltakarta. Nakoula részvételére utal az is, hogy az állítólagos Bacile egyik telefonszáma az ő nevéhez köthető.

Akármi is a helyzet a rendezővel, a film egyik szülőatyja és producere bizonyosan Steve Klein, egy kaliforniai radikális keresztény, aki Irakban szolgáló fia súlyos sebesülése óta foglalkozik megszállottan a muszlimokkal. A szélsőséges csoportokat figyelő Southern Poverty Law Center szerint Klein egy olyan szélsőséges egyház tagja, mely „a fegyverek, a kormányellenes indulat és a fundamentalista kereszténység robbanékony keveréke”, a mohamedánokon kívül pedig ellenségének tekinti többek közt az abortusz-klinikákat és a mormonokat is. A férfi mindenesetre elégedett az eredménnyel: „Elértük azt a réteget, melyet el szerettünk volna érni – nyilatkozta. – Bebizonyítottuk, hogy a muszlimok már egy egyszerű sértésre is csak erőszakkal tudnak válaszolni”.

Megszólaltak a színészek is, akik többek közt a prófétáról adnak elő lealacsonyító jeleneteket a filmben. Az egyik szereplő arról beszélt a The New York Timesnak, hogy a produkciót eredetileg Sivatagi harcos címmel hirdették meg, a színészeknek pedig azt mondták, az ókorban játszódó kosztümös produkcióban kaptak szerepet – Mohamed kigúnyolásáról szó sem volt. „Száz százalékban elhatárolódunk ettől a filmtől, és kijelentjük, hogy átvertek minket céljaival és tartalmával kapcsolatban” – szól a szereplők közleménye, melyet a Los Angeles Times tett közzé. Állításukat igazolja, hogy a próféta utólag került a filmbe, látszik, hogy a színészek eredetileg nem a Mohamed nevet mondják a felvételen.

(The New York Times, Los Angeles Times)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.