Senki nem törődött vele, mit csinálnak a Liborral

Hiába figyelmeztették sorozatosan a manipulációra a hatóságokat, senki nem törődött vele, mit csinálnak a bankok a "világ legfontosabb számával".

Kovács N. László
2012. 09. 11. 10:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felettébb érdekes dokumentumok jutottak a The Wall Street Journal birtokába: a gazdasági lap megszerezte a Brit Bankárok Szövetségének (BBA) találkozóin készült jegyzőkönyveket. A feljegyzésekből és az újság által készített interjúkból kiderül, a Liborral kapcsolatban már 2008-ban kigyulladtak a vészjelzők, a világ legfontosabb számának is nevezett bankközi kamatlábat mégsem védte meg senki: a hatóságok nem akartak lépni, a bankok ragaszkodtak a Libor által biztosított hatalomhoz, a bankárszövetséget pedig belső ellentétek változtatták tehetetlenné.

Már 2007 végén láthatók voltak a problémák, derül ki a dokumentumokból. A szigetországban működő bankok képviselőit tömörítő BBA novemberi taggyűlésén megjegyezték egyes tagok, hogy a Libor meglepően alacsonynak tűnik – azaz már ekkor felmerült a manipuláció gyanúja. John Ewan, a BBA egyik alkalmazottja azonban mindenkit megnyugtatott, hogy „elképesztően szigorú ellenőrző mechanizmusok garantálják a pontos számokat”. 2008 áprilisában a Journal cikket közölt a Libor körül sűrűsödő problémákról, a szervezet erre udvarias levelet küldött tagjainak, és szépen megkérte a pénzintézeteket, hogy valós adatokat tegyenek közzé, az újságírókat pedig mindenféle „csábító eszközzel” igyekezett megnyugtatni, és elhitetni velük, hogy minden a legnagyobb rendben van.

A feljegyzések azonban másról árulkodnak. Angela Knight, a BBA vezetője a Journal cikke után egyetlen héttel találkozott a Bank of England embereivel, és tájékoztatta őket: a Libor irányítása kicsúszott a szervezet kezei közül. Knight ezután is folyamatosan tájékoztatta a központi bankot a helyzetről, és megpróbálta rávenni a brit pénzügyi hatóságokat, hogy vállaljanak komolyabb szerepet a bankközi árfolyam felügyeletében. A BBA elnöke abban bízott, ha valamilyen állami személy is részt venne a szervezet munkájában, az visszaszorítaná a bankok hamisítási próbálkozásait. Knight szorgos munkával bevonta a New York-i központi bankot (Fed) is, mely beleegyezett, hogy segít kidolgozni a szigorúbb felügyelet szerveit és módját a Bank of Englandnek. A brit állami pénzintézet azonban visszautasította az ajánlatot, és inkább egy „vezető bankárokból álló bizottság” felállítását javasolta a BBA-nek.

A bankárok nem akarták megoldani

A bankárok természetesen nem akarták megoldani a helyzetet, hiszen éppen ők voltak azok, akik profitáltak a felügyelet hiányából. A találkozókon készült feljegyzésekből kiderül, a pénzintézetek képviselői a minimális beleszólás elvét tartották a legjobbnak. „Nem szabad túlságosan nagyot változtatni – mondta az egyik meg nem nevezett banki képviselő a felvetett reformokról. – Beláthatatlan következményekkel járna.” Ha pedig valaki félrevezető adatokat közöl, a problémát „egyszerű telefonbeszélgetéssel, zárt ajtók között kell megoldani”.

Knight eközben konfliktusba került a BBA egyes tagjaival – különösen a Barclay’st, a Libor-botrány eddigi legnagyobb vesztesét emlegették ellenfeleként – és saját kollégáival is. A konzervatív politikusból lett elnök ugyanis a Libor feletti ellenőrzés feladását szorgalmazta, mivel szerinte a fontos szám felügyelete túl nagy feladattá vált a szervezet számára. Társai azonban a nagy üzletet látták a bankközi ráta ellenőrzésében, ezért vonakodtak kiadni a BBA kezei közül. Április elsején Knight lemondott hivataláról, két hónappal később pedig bizonyossá vált, amire már négy évvel előtte figyelmeztette a hatóságokat, hogy a Barclays – és több, egyelőre ismeretlen bank – meghamisította a Libor számait.

The Wall Street Journal

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.