Szinte naponta egyeztetnek Clintonék Kínával

Washington "együttműködő partnerséget" szeretne kialakítani Pekinggel – derült ki Hillary Clinton külügyminiszter pekingi tárgyalásain.

WL
2012. 09. 05. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Clinton kedden érkezett a kínai fővárosba, ahol találkozott vendéglátójával, Jang Csie-cse (Yang Jiechi) külügyminiszterrel, és szerdán fogadta őt Hu Csin-tao (Hu Jintao) államelnök is. Clinton a Huval folytatott megbeszélésén egyebek mellett kijelentette, a két ország kapcsolata „erős és szilárd alapon” nyugszik. Hu válaszában kiemelte, Clinton bizonyította, hogy kiemelten fontosnak tartja az országaik közötti viszonyt.

Jang Csie-csevel közösen tartott szerda délelőtti sajtóértekezletén az amerikai diplomácia irányítója elárulta, Washington és Peking majdhogynem naponta egyeztet egymással. A két ország valami olyasmit próbál megvalósítani, amire a történelemben nem volt példa egy létező és egy feltörekvő hatalom között.

Clinton konkrét kérdésben újságírók előtt kijelentette: mindenki érdeke, hogy a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) és Kína megalkossa a dél-kínai-tengeri területi viták rendezésének magatartási kódexét. Kérdésre válaszolva megerősítette azt is, hogy Washington nem foglal állást Japán és Kína kelet-kínai-tengeri szigetvitájában.

Jang azt hangoztatta, hogy a különböző országok számára biztosítani kell a szabad hajózást a Dél-kínai-tengeren, s megerősítette, Kína ezt sosem fogja akadályozni.

Áttörés nélkül

Megfigyelők nem számítottak diplomáciai áttörésre a 24 órás külügyminiszteri vizit során, és az sem volt várható, hogy Clinton nyomást gyakorol a pekingi vezetőségre, amely többször tiltakozott az ellen, hogy az Egyesült Államok állást foglaljon vagy bármilyen módon szerepet vállaljon a szomszédos országokkal fennálló vitáiban.

A kínai média az elmúlt napokban össztüzet zúdított Washingtonra és személy szerint Clintonra. Az Egyesült Államokat bajkeveréssel vádolta, valamint azzal, hogy a térségbeli kisebb államokat (a Fülöp-szigeteket és Vietnamot) bátorítva Kína provokálására biztatja. Clinton tevékenységét egyenesen kártékonynak nevezték.

Az amerikai külügyminiszter, aki Jakartából érkezett Pekingbe, elsősorban az ASEAN-tagállamok összefogását sürgette, és a viták fenyegetéstől, megfélemlítéstől mentes megoldására hívott fel.

Egy kis világpolitika

A tárgyalások során nemzetközi kérdések, így Irán, Szíria és Észak-Korea témája is szóba került. A kínai külügyminiszter kijelentette: Peking ellenzi, hogy bármely ország – beleértve Iránt – atomfegyvert fejlesszen ki. Megerősítette azt is, hogy országa ellenez mindennemű külső beavatkozást Szíriában, miközben támogatja az erőszakmentes körülmények között lefolytatandó politikai átmenetet.

Clinton válaszában megállapította, nem titok, hogy az Obama-kormányzat csalódott a Damaszkusz elleni határozottabb nemzetközi fellépést ellenző kínai és orosz álláspont miatt, s továbbra is úgy véli, a legeredményesebb a mai helyzetben az ENSZ Biztonsági Tanácsának keményebb fellépése lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.