A Hezb-e-Iszlami afgán felkelőcsoport vállalta magára a merénylet elkövetését, s közölte, hogy bosszúból hajtotta végre az iszlámellenes film bemutatásáért. A dél-afrikai külügyminisztérium közölte: a külföldi áldozatok egy kivételével dél-afrikai állampolgárok, egy magán-légicég alkalmazottai, amelynek a johannesburgi Rand repülőtéren van a központja. Mohammad Zahír, a kabuli rendőrség bűnügyi osztályának vezetője korábban elmondta, hogy a detonációban nyolc afgán megsebesült.
A rendőrség közlése szerint a merénylő egy személygépkocsival rohant neki a kisbusznak egy benzinkút közelében. A detonáció erejére jellemző, hogy a robbanás helyszínétől ötven méterre röpítette el a kisbuszt.
A film készítőinek meggyilkolására szólítottak fel
Egy egyiptomi szalafista imám fatvát (vallási rendeletet) adott ki, amelyben a film készítőinek meggyilkolására szólította a muzulmánokat – jelentette az iszlamista honlapokat figyelő amerikai szervezet, a SITE hétfőn.
Ahmed Asus dzsihadista internetes fórumokon közzétett fatvájában arra szólította fel az Egyesült Államokban és Európában élő fiatal muzulmánokat, hogy öljék meg a The Innocence of Muslims (Muszlimok ártatlansága) című film készítőit: a rendezőt, a producert, a színészeket, illetve mindenkit, aki részt vett a film elkészítésében. „Siessetek, siessetek amerikai és európai fiatal muszlimok, leckéztessétek meg ezeket a mocskokat, hogy megértse minden majom és disznó Észak-Amerikában és Európában is” – rendelkezett a szalafista imám, aki állítólag szoros kapcsolatokat ápol az al-Kaida terrorhálózat vezetőivel.
Kissinger is megszólalt
A film miatt hétfőn is heves tiltakozások voltak. A Hezbollah libanoni síita szervezet felhívására több tízezren vonultak utcára Bejrút egyik déli elővárosában. Tunéziai biztonsági erők körbezártak a fővárosban egy mecsetet, ahová több száz hívével bemenekült egy szélsőséges iszlamista vezető, akit az amerikai nagykövetség megtámadása kapcsán köröznek. Az események kapcsán interjút adott két német lapnak Henry Kissinger egykori amerikai külügyminiszter is. Úgy fogalmazott: „nem szabad elfelejteni, hogy a nyugati világban nem tört ki felkelés az iszlám ellen, és mi nem mondjuk, hogy ki kell rekeszteni a muzulmán vallást”.