Florida az egyik legfontosabb „csatatér” az amerikai elnökválasztás során: az állam 12 millió lakója 29 elektori szavazatról dönt. A voksolás előtti utolsó héten a közvélemény-kutatók szerint Mitt Romney vezet a déli államban, de csupán 1-2 százalékkal, az elnök támogatói így mindent megtesznek, hogy magukhoz ragadják a vezetést.
Vasárnap a templomi közösségek vezetői buzdították szavazásra túlnyomó többségben demokrata híveiket. Az állam legnagyobb városában, Jacksonville-ben Jesse Jackson tiszteletes, Martin Luther King egykori harcostársa tartott kampánybeszédet, felhívva a hallgatóság figyelmét, éljenek a korai szavazás lehetőségével, mely most szombat óta adott Floridában. Jackson elmondta, Obama újraválasztásán múlik a jóléti programok – a Medicare és a Medicaid – fennmaradása, de az elnöknek köszönhető az is, hogy az ország „kimászott a válság gödréből”. Az egykori polgárjogi aktivista úgy fogalmazott, aki nem szavaz, az azok kezébe adja a hatalmat, akik „legszívesebben most sem engednék voksolni” a nőket és a kisebbségeket. „Szavazz idő előtt. Ha valami nem megy, javítsd meg. Mi vagyunk a nép, és ez egy demokrácia. Miénk a hatalom” – fogalmazott.
Templomból az urnához
Az állam más részein a „Lelkeket az urnákhoz” fantázianevű program keretében egyenesen a templomból viszik szavazni a híveket. Az ország délnyugati részén fekvő Manatee megyében például nyolc helyi gyülekezet fogott össze, és szállította közös kocsikkal szavazni a választókat. Jeffrey Mills baptista lelkipásztor például több mint száz fős gyülekezetének nagy részétől kísérve érkezett az urnákhoz. „Az elmúlt napokban igyekeztem rámutatni, hogy a feketék nagy áldozatok árán szerezték meg a szavazáshoz való jogot – magyarázta. – Óriási kár lenne, ha elődeink vére, izzadsága és könnyei hiába hullottak volna.” Végül az állam több városában több száz fős tömegek vonultak énekelve, jelszavakat skandálva a szavazófülkékhez.
A korai szavazók rendkívül fontosak a győzelemhez. Obama például 2008-ban négy államban – köztük Floridában – is olyan sok idő előtti szavazatot kapott, hogy már jóval a választás tényleges napja előtt magáénak tudhatta a győzelmet. Idén eddig 14 millió korai szavazat érkezett be. Egyelőre a demokraták javára billen a mérleg, amit Obama kampánya máris hatalmas sikerként igyekszik bemutatni, a republikánusok azonban azzal kontráznak, hogy az elnökre máris jóval kevesebben szavaztak, mint négy éve ilyenkor, ami egyértelműen Romney számára jelent előnyt. Természetesen a keleti partot fenyegető hurrikán is beleszólt a kérdésbe: Sandy miatt Marylandben teljesen el kellett halasztani a korai szavazást, Virginiában pedig enyhítettek a szavazási feltételeket.
(Florida Sun Sentinel, Bloomberg)