A templomból mentek szavazni

Barack Obama támogatói a vasárnapi miséről egyenesen a szavazóurnákhoz vitték a híveket.

Kovács N. László
2012. 10. 29. 13:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Florida az egyik legfontosabb „csatatér” az amerikai elnökválasztás során: az állam 12 millió lakója 29 elektori szavazatról dönt. A voksolás előtti utolsó héten a közvélemény-kutatók szerint Mitt Romney vezet a déli államban, de csupán 1-2 százalékkal, az elnök támogatói így mindent megtesznek, hogy magukhoz ragadják a vezetést.

Vasárnap a templomi közösségek vezetői buzdították szavazásra túlnyomó többségben demokrata híveiket. Az állam legnagyobb városában, Jacksonville-ben Jesse Jackson tiszteletes, Martin Luther King egykori harcostársa tartott kampánybeszédet, felhívva a hallgatóság figyelmét, éljenek a korai szavazás lehetőségével, mely most szombat óta adott Floridában. Jackson elmondta, Obama újraválasztásán múlik a jóléti programok – a Medicare és a Medicaid – fennmaradása, de az elnöknek köszönhető az is, hogy az ország „kimászott a válság gödréből”. Az egykori polgárjogi aktivista úgy fogalmazott, aki nem szavaz, az azok kezébe adja a hatalmat, akik „legszívesebben most sem engednék voksolni” a nőket és a kisebbségeket. „Szavazz idő előtt. Ha valami nem megy, javítsd meg. Mi vagyunk a nép, és ez egy demokrácia. Miénk a hatalom” – fogalmazott.

Templomból az urnához

Az állam más részein a „Lelkeket az urnákhoz” fantázianevű program keretében egyenesen a templomból viszik szavazni a híveket. Az ország délnyugati részén fekvő Manatee megyében például nyolc helyi gyülekezet fogott össze, és szállította közös kocsikkal szavazni a választókat. Jeffrey Mills baptista lelkipásztor például több mint száz fős gyülekezetének nagy részétől kísérve érkezett az urnákhoz. „Az elmúlt napokban igyekeztem rámutatni, hogy a feketék nagy áldozatok árán szerezték meg a szavazáshoz való jogot – magyarázta. – Óriási kár lenne, ha elődeink vére, izzadsága és könnyei hiába hullottak volna.” Végül az állam több városában több száz fős tömegek vonultak énekelve, jelszavakat skandálva a szavazófülkékhez.

A korai szavazók rendkívül fontosak a győzelemhez. Obama például 2008-ban négy államban – köztük Floridában – is olyan sok idő előtti szavazatot kapott, hogy már jóval a választás tényleges napja előtt magáénak tudhatta a győzelmet. Idén eddig 14 millió korai szavazat érkezett be. Egyelőre a demokraták javára billen a mérleg, amit Obama kampánya máris hatalmas sikerként igyekszik bemutatni, a republikánusok azonban azzal kontráznak, hogy az elnökre máris jóval kevesebben szavaztak, mint négy éve ilyenkor, ami egyértelműen Romney számára jelent előnyt. Természetesen a keleti partot fenyegető hurrikán is beleszólt a kérdésbe: Sandy miatt Marylandben teljesen el kellett halasztani a korai szavazást, Virginiában pedig enyhítettek a szavazási feltételeket.

(Florida Sun Sentinel, Bloomberg)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.