Agyonhallgatott témák és közhelyek jellemezték Obamáék vitáit

Az amerikai elnökválasztás három elnökjelölti vitája során Obama és Romney sok, előzetesen fontosnak tartott témát nem érintett.

WL
2012. 10. 30. 13:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az AP hírügynökség összeállítása szerint az egész 2012-es elnökválasztási kampány – nem csak a televíziós viták – központi témája a munkahelyteremtés volt. Ez háttérbe szorított olyan témákat, amelyek egykor országos viták középpontjában álltak.

Obama és a klímaváltozás

A környezetvédők szívügye, a klímaváltozás még fontos téma volt a négy évvel ezelőtti elnökválasztási versengésben, Barack Obama idén sokkal visszafogottabban nyilatkozik ebben a kérdésben. Az amerikaiak csaknem fele úgy gondolja, hogy az emberi tevékenység szerepet játszik a globális felmelegedésben. Obama, amikor 2008 júniusában megszerezte a Demokrata Párt jelöltségét, arról beszélt, hogy a jövő nemzedékei úgy fognak visszaemlékezni győzelmére, mint arra a pillanatra, amikor lassulni kezdett az óceánok szintjének emelkedése és megkezdődött bolygónk gyógyulása. Az utóbbi hónapok kampányában Obama még csak hasonlót sem említett. Mint Daniel Kessler, a 350 Action Fund környezetvédelmi csoport szóvivője fogalmazott: a klímaváltozás témáját agyonhallgatták, jóllehet júniusban 3100 hőmérsékleti rekord dőlt meg Amerikában, és idén nyáron az ország nagy részét aszály sújtotta.

A befektetőknél Romney, a lapoknál Obama a befutó

Ígéretesebbnek tartaná az amerikai gazdaság növekedési kilátásait Mitt Romney republikánus elnökjelölt jövő heti választási győzelme esetén a globális befektetői közösség, amelynek tagjai a kongresszusi patthelyzet kialakulását is kisebb kockázatúnak látnák, ha Barack Obama jelenlegi amerikai elnök kihívója győzne.

A legnagyobb példányszámú és legbefolyásosabb lapok szerint Obama megérdemel még négy évet az amerikai választóktól.

Szűkszavúan a fegyverekről

A fegyvertartási szabályok kérdése több amerikai választáson kulcsszerepet játszott. 1993-ban Bill Clinton elnök aláírta a Brady-törvényt, amely előírta a fegyvervásárlók hátterének ellenőrzését. Nem sokkal később következett a támadó fegyverek forgalmazásának tilalma (a tilalom 10 évvel később lejárt). Mindezek azonban hozzájárultak ahhoz, hogy a demokraták szavazatokat vesztettek az 1994-es választásokon. A sok áldozatot követelő mészárlások, köztük a tucatnyi halottat követelő júliusi coloradói tömeggyilkosság dacára a fegyverjogról alig esett szó az idei kampányvitákban. Az idei első elnökjelölti vitán nem volt téma, a második vitán egy kérdező felvetette a kérdést. Obama óvatosan úgy fogalmazott, meg kell vizsgálni, vajon újra be lehetne-e vezetni a támadó fegyverek tilalmát. Romney pedig szűkszavúan annyit mondott, támogatja új fegyvertartási szabályok megalkotását.

 

Másság, jogok, hallgatás

Sem az elnökjelölti vitákon, sem az alelnökjelöltek összecsapásán nem merült fel az azonos neműek házasságának és egyéb jogainak kérdése. Ez nem azt jelenti, hogy a jelöltek korábban sem foglaltak állást a témáról. Elnöksége elején Obama közbenjárt azért, hogy a melegek és leszbikusok másságukat vállalva szolgálhassanak a hadseregben. Májusban kiállt a melegek házassága mellett, amelyet Romney ellenez. A Log Cabin Republikánusok nevű csoport rámutatott: ha a melegek jogai a választók számára kiemelten fontos kérdés lenne, nem szavaznának Mitt Romney-ra. A csoport ugyanakkor hozzátette, hogy a volt massachusettsi kormányzó jobb munkát végezne az állami kiadások megkurtítása és a munkahelyteremtés terén.

Közhelyek szintjén

Éppen ez volt a két legfajsúlyosabb téma az idei elnökválasztási kampányban, de gyakran csak közhelyek hangzottak el. A demokrata és a republikánus kampány is figyelmeztetett arra, hogy az ország költségvetési válság felé közeledik, de egyik sem tudott tényleges megoldást kínálni. Mindeközben azok az érdekcsoportok, amelyek az iskoláztatás javításáért, a szegénység leküzdéséért, a bűnözés letöréséért küzdenek, vagy egyéb fontos szociális kérdésben akarnak előrelépni – és ezeknek a kérdéseknek jelentős szerepük volt a korábbi választásokon –, alig jutottak szóhoz idén. Amikor 2009 októberében a munkanélküliségi ráta meghaladta a 10 százalékot, a politikusok azt jósolták, a 2012-es választások a munkahelyekről, a munkahelyekről és a munkahelyekről fognak szólni. Ez az azóta eltelt három évben nem változott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.