Amerika felé száguld a hurrikán

Poszttrópusi viharrá minősítette át a Sandy hurrikánt az amerikai Nemzeti Hurrikánközpont. Cikkünk folyamatosan frissül.

WA
2012. 10. 30. 0:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kifejezés azt jelenti, hogy a vihar még mindig hurrikánerejű, de elvesztette a trópusi ciklonok tulajdonságait. A hurrikánközpont szerint a vihar helyi idő szerint este 8-kor (közép-európai idő szerint hajnali 1-kor) éri el a partot.

A BBC is arról számolt be, a Sandy már csak 140 kilométer per órás sebességgel halad. A korábbi hírek még arról szóltak, a hurrikán mozgásának sebessége felgyorsult és a vártnál előbb érhet partot.

Az ABC közölte, 69-re nőtt a hurrikán áldozatainak száma a Karib-térségben.

Törölt járatok és elhajló daru

Eddig 12 600 repülőjáratot töröltek (ebből kétezret New Yorkban), ami több mint másfél ezerrel haladja meg a tavalyi, az Irén hurrikán miatti lemondások számát. A New Jersey állambeli Atlantic City tengerparti sétányát már elmosta a vihar, és áradást jelentettek a New York állambeli Long Islandről is.

Mario Cuomo, New York állam kormányzója lezáratta New York City több hídját és feltehetően hasonló sorsra jutnak a közúti alagutak is. Egy hatemeletes ház homlokzatából kétemeletnyi leomlott a Chelsea negyedben – közölte a The New York Times.

Manhattanben a hurrikánt megelőző szél meghajlított egy darut – közölte a Hír Televízió. A szerkezet nyolcvan emelet magasan lógott egy luxusingatlan építési területén.

Egyre többen maradnak áram nélkül – 1200-an a New York-i menhelyeken

A hurrikán közeledtével egyre több helyen vannak áramkimaradások – számol be róla a The New York Times internetes kiadása. A Consolidated Edison nevű szolgáltató közölte, a hozzájuk tartózó háztartások közül 68 700-ban már nincs áram, és ez szám várhatóan csak nőni fog. Az áramkimaradások nagy részét a vezetékekre dőlt fák és ágak okozzák.

New Jersey-ben két nukleáris reaktor működését várhatóan fel kell majd függeszteni. A keleti partvidéken már több mint 1,6 millióan várnak a szolgáltatás helyreállítására. A kanadai Hydro-Québec elnevezésű cég hétfőn villanyszerelőket küldött át a szomszédos Vermont államba, hogy segítsenek a vezetékek javításában.

Egyre többen keresik fel a New York-i menhelyeken, késő délutánra már közel 1200-an gyűltek össze – írja The New York Times.

Több százezer embert telepítettek ki

Amerika keleti partján több százezer embert telepítettek már ki a Sandy hurrikán miatt. Kilenc államban rendeltek el szükségállapotot, a nagyvárosokban leállt a tömegközlekedés, New Yorkban a tőzsde se nyitott ki. Szünetel a tanítás, az iskolákban a kitelepített családokat helyezik el.

Nyolc nappal a választások előtt Barack Obama és Mitt Romney is felfüggesztette, illetve átvariálta kampánykörútjának egyes időpontjait és állomásait a hurrikán miatt.

A meteorológusok attól félnek, hogy a Sandy úgynevezett szuperviharrá alakulhat, mikor találkozik egy hatalmas, észak–déli kiterjedésű, nyugatról kelet felé mozgó hideg légtömeggel az Egyesült Államok keleti partjának közelében.

Az előrejelzések szerint a Sandy hétfő este éri el a keleti partot, valahol New Jersey és Delaware déli része között, de a vihar az Egyesült Államos egész keleti részén érezteti majd hatását. A The Washington Post szerint a vihar fő csapása Washingtont még érinteni fogja, New Yorkot pedig éppen hogy elkerüli. A The New York Times a washingtoni napilaptól kissé eltérően azt jósolja, hogy a legsúlyosabb esőzések Delaware-ben, a legnagyobb, az óránkénti 80 kilométert meghaladó szél New Jerseyben, Atlantic City és Cape May között, a legnagyobb tengeri árhullám pedig a New York-i Long Island északi partvidékén és a connecticuti New Havennél lesz. Akárhogy történjen is: a hurrikánt övező vihar 1600 kilométeres szélességben vonul majd végig a kontinensen.

A heves esőzések és a szélviharok mellett egyes államokban – főként az Appalache-hegység mentén – erős hóesésre is számítanak. A viharos szél és hirtelen lehulló nagy mennyiségű csapadék mellett komoly veszélyforrás lehet még az akár méterekkel megemelkedő vízszint is a partvidéki városoknál. A vihar pusztítását követően arra is felkészülnek a hatóságok, hogy egy ideig akár több millió ember is áram nélkül maradhat.

 

A hangsúly a személyes felelősségen van

Amerika történetének legnagyobb kiterjedésű vihara van készülőben, amelyben az előrejelzések szerint csak a szél 3 milliárd dollárnyi kárt okozhat.

„Nem tudjuk eléggé hangsúlyozni: ne próbáljanak meg kimenni és hőssé válni, mintha semmi sem történne. Valami igenis történik. Mi is azt akarjuk, hogy maradjanak otthon, ez nagyon fontos” – hangsúlyozta Chris Christie, New Jersey állam kormányzója.

„Önök nem tudják elejét venni annak, hogy szükséghelyzet alakuljon ki, de annak igen, hogy szükséghelyzetet teremtsenek” – szólította meg a New York alacsonyan fekvő területeiről kitelepítendőket a metropolis polgármestere, Michael Bloomberg. „Ha nem engedelmeskednek a kitelepítésnek, akkor nemcsak a saját életüket teszik kockára, hanem azokét is, akik önöket fogják menteni” – hangsúlyozta Bloomberg.

Amerikában talán a kórházakban és intézetekben ápoltak kivételével most sem fogják az emberek kezét. New Yorkban nem tartóztatják le azokat, akik az otthon maradás mellett döntöttek. A hangsúly a személyes felelősségen van. A szövetségi katasztrófa-elhárítás (FEMA) közleményben szólította fel a lakosságot, hogy halmozzon fel háromnapi készleteket, és közölte, hogy hol lehet megtalálni a legközelebbi menedékeket. Az emberek, ha nem is pánikhangulatban, de meglehetősen gondterhelten vásárolnak vizet, élelmiszert, generátort, elemet és gyertyát. A szolgáltatók előre mossák kezeiket: a Pepco áramszolgáltató automata hívásokkal, az internet-, kábeltévé és mobilszolgáltató Verizon pedig e-mailben és a televízión keresztül értesítette ügyfeleit, hogy működésük akár napokra is megszakadhat.

Martin O’Malley marylandi kormányzó a pártjukat fogta: „Akár két napig is eltarthat, amíg a helyzet eléggé biztonságosra fordul ahhoz, hogy a szerelőautók kivonuljanak a megrongált vezetékekhez” – mondta.

Obama is figyelmeztetett

A helyi hatóságok utasításainak követésére szólított fel a Sandy hurrikán kapcsán az amerikai elnök hétfőn, miután találkozott a szövetségi polgári védelem (FEMA) és katasztrófa-elhárításban érintett minisztériumok vezetőivel. A Sandy hurrikán elleni védekezés eszközeit előkészítették, de fontos, hogy a lakosság kövesse a mentést irányító helyi hatóságok utasításait – jelentette ki Barack Obama. Hangsúlyozta: azok, akiket felszólítanak az evakuálásra, kövessék az utasítást, máskülönben veszélybe sodorják azokat is, akik részt vesznek a mentésben.

Az elnök szerint a hurrikánnak, amelynek központja az előrejelzések szerint helyi idő szerint keddre virradóra éri el a keleti partvidéket, katasztrofális következményei lehetnek. Megelégedettségét fejezte ki a katasztrófa-elhárítási előkészületekkel, valamint a szövetségi, az állami és a helyi hatóságok előzetes koordinációjával kapcsolatban. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a vihar huzamosabb ideig tartó áramkimaradást és közlekedési nehézségeket is okozhat, és a problémák elhárítása több napig is elhúzódhat.

Obama kijelentette: jelenleg nem foglalkoztatja, hogy a vihar milyen befolyással lesz a jövő heti amerikai elnökválasztásra, inkább az aggasztja, hogy az milyen hatással lesz a családokra, a mentésben részt vevőkre és a gazdaságra. Az elnök egységre és együttműködésre szólította fel az amerikaiakat. Mitt Romney szóvivője útján szintén azt hangoztatta, hogy most összefogásra van szükség.

A Sandy – másik nevén Frankenstorm – hurrikán eddig 67 emberéletet követelt, főként a karibi térségben okozott hatalmas károkat.

A vihar a Bounty-utánzatot sem kímélte

A Sandy hurrikán elsüllyesztette hétfőn a Bounty nevű háromárbocos vitorlást, amelyet a 18. századi matrózlázadás miatt híressé vált, azonos nevű elődje hasonmásaként a hatvanas években építettek meg egy filmforgatáshoz.

A legénység 14 tagját helikopterrel kimentették, a kapitány és egy másik hajós eltűnt – közölte az amerikai parti őrség. A katasztrófa helyi idő szerint a hajnali órákban történt. A kapitány segélykérő üzenetet küldött, és közölte, hogy nincs áram, ezért nem tudják kiszivattyúzni a hajóűrbe betört vizet. Miután háromméteres víz árasztotta el őket, a legénység mentőcsónakba szállt, és a sorsára hagyta a hajót Észak-Karolina partjai magasságában, a Hatteras-foktól 140 kilométerre délkeletre.


A parti őrség két helikopterrel az 5,5 méteres hullámokon hánykolódó hajótöröttekért ment, és a fedélzetre emelte őket. Az eltűntek életmentő ruházatot viselnek, amely a felszínen tartja őket, és 15 órán át véd a kihűléstől. Egyelőre semmi nyomuk – mondta a parti őrség szóvivője.

A hajó a floridai St. Petersburgba, szokásos kikötőjébe tartott, ahová novemberben kellett volna megérkeznie. Már napokkal korábban megváltoztatta útvonalát, hogy elkerülje a vihart.

Az 1787-ben felszerelt, 55 méter hosszú HMS Bounty pontos mását 1962-ben építették meg a brit admiralitás irattárában megőrzött eredeti tervek alapján. Először a Lázadás a Bountyn című filmben használták, majd más alkotásokban, például A Karib-tenger kalózai című filmben, valamint dokumentumfilmekben is szerepelt. Tíz évvel ezelőtt több millió dollárért felújították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.