A tervek már az amerikai nagykövetség halálos kimenetelű megtámadása előtt is készen voltak, a tragikus események azonban felgyorsították az ügy előrehaladtát. A kongresszus csendben áldását adta a tervekre, így a közeljövőben megindulhat a terrorelhárító akciócsoport kiképzése, amelyre kezdetben 8 millió dollárt szán a Pentagon – ez azonban csupán a projekt elindításához szükséges összeg, később bizonyára nőni fog. A cél, ahogy egy belső dokumentum leírja, hogy Líbia „képes legyen megküzdeni az al-Kaida és társai által okozott fenyegetéssel” és „felvehesse a harcot minden más, szélsőséges terrorista és katonai szervezettel”.
Speciális erők a lázadók oldalán
Az amerikaiak szerint a segítségre azért van égető szükség, mert az országban jelenleg nem működik hatékony, ütőképes és szervezett hadi alakulat. Kadhafi alatt ugyan léteztek különleges egységek, de mivel a diktátor nem bízott bennük, nem kaptak különleges támogatást és kiképzést. Kadhafi félelme megalapozott volt, hiszen a polgárháború kezdetén az ország keleti részén állomásozó speciális erők az elsők közt álltak a lázadók oldalára.
A Pentagon most egy új, különlegesen kiképzett, modern technikával felfegyverzett és alaposan válogatott egységet képzel el, amely nem csupán elbánna a terroristákkal, de az újjáalakuló hadsereg magját is képezhetné. Addig azonban még hosszú út van hátra: a kiképzők először angol nyelvet, fegyverkezelést és alapvető katonai ismereteket adnának át tanítványaiknak, ezt követnék a speciális feladatok, mint a terrorelhárítás, az információszerzés vagy a túszmentés. Különösen ügyelniük kell az átláthatóságra, hogy az amerikai segítség ne keltsen bizalmatlanságot a líbiai népben, de talán még ennél is fontosabb a jelentkezők minden részletre kiterjedő háttérellenőrzése, hiszen a szélsőségesek minden alkalmat meg fognak ragadni, hogy belülről támadhassanak a bimbózó alakulatra. Az amerikai feljegyzésekben az is szerepel, az új terrorelhárító kommandó „professzionális és az emberi jogokat messzemenően tisztelő” egység lesz. A hosszú távú cél, hogy legalább ötszáz katona védje a líbiai kormányt – és persze az amerikai érdekeltségeket – a terrorveszélytől.
Szervezkednek a líbiai rosszfiúk
Az új líbiai kommandó támogatásának pontos formájáról az decemberig születhet végleges döntés, a kiképzők egy éven belül megérkezhetnek a közel-keleti országba. Az idő szorít, hiszen Kadhafi bukása óta még nem állt helyre a központi hatalom Líbiában, a bizonytalan hangulat pedig a szélsőségeseknek és a milíciáknak kedvez. „A rosszfiúk javában szövik a terveket és szervezik az ellentámadást – fogalmazott egy meg nem nevezett amerikai hivatalos személy. – Versenyfutás kezdődött, és nem mindegy, ki ér célba hamarabb”.
(The New York Times)