Amerikaiak képeznék ki az új líbiai hadsereg magját

Több millió dollárból képeznének ki terrorelhárító kommandót az amerikaiak Líbiában, amely az újjászülető ország hadseregének magját jelentené.

Kovács N. László
2012. 10. 16. 11:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek már az amerikai nagykövetség halálos kimenetelű megtámadása előtt is készen voltak, a tragikus események azonban felgyorsították az ügy előrehaladtát. A kongresszus csendben áldását adta a tervekre, így a közeljövőben megindulhat a terrorelhárító akciócsoport kiképzése, amelyre kezdetben 8 millió dollárt szán a Pentagon – ez azonban csupán a projekt elindításához szükséges összeg, később bizonyára nőni fog. A cél, ahogy egy belső dokumentum leírja, hogy Líbia „képes legyen megküzdeni az al-Kaida és társai által okozott fenyegetéssel” és „felvehesse a harcot minden más, szélsőséges terrorista és katonai szervezettel”.

Speciális erők a lázadók oldalán

Az amerikaiak szerint a segítségre azért van égető szükség, mert az országban jelenleg nem működik hatékony, ütőképes és szervezett hadi alakulat. Kadhafi alatt ugyan léteztek különleges egységek, de mivel a diktátor nem bízott bennük, nem kaptak különleges támogatást és kiképzést. Kadhafi félelme megalapozott volt, hiszen a polgárháború kezdetén az ország keleti részén állomásozó speciális erők az elsők közt álltak a lázadók oldalára.

A Pentagon most egy új, különlegesen kiképzett, modern technikával felfegyverzett és alaposan válogatott egységet képzel el, amely nem csupán elbánna a terroristákkal, de az újjáalakuló hadsereg magját is képezhetné. Addig azonban még hosszú út van hátra: a kiképzők először angol nyelvet, fegyverkezelést és alapvető katonai ismereteket adnának át tanítványaiknak, ezt követnék a speciális feladatok, mint a terrorelhárítás, az információszerzés vagy a túszmentés. Különösen ügyelniük kell az átláthatóságra, hogy az amerikai segítség ne keltsen bizalmatlanságot a líbiai népben, de talán még ennél is fontosabb a jelentkezők minden részletre kiterjedő háttérellenőrzése, hiszen a szélsőségesek minden alkalmat meg fognak ragadni, hogy belülről támadhassanak a bimbózó alakulatra. Az amerikai feljegyzésekben az is szerepel, az új terrorelhárító kommandó „professzionális és az emberi jogokat messzemenően tisztelő” egység lesz. A hosszú távú cél, hogy legalább ötszáz katona védje a líbiai kormányt – és persze az amerikai érdekeltségeket – a terrorveszélytől.

Szervezkednek a líbiai rosszfiúk

Az új líbiai kommandó támogatásának pontos formájáról az decemberig születhet végleges döntés, a kiképzők egy éven belül megérkezhetnek a közel-keleti országba. Az idő szorít, hiszen Kadhafi bukása óta még nem állt helyre a központi hatalom Líbiában, a bizonytalan hangulat pedig a szélsőségeseknek és a milíciáknak kedvez. „A rosszfiúk javában szövik a terveket és szervezik az ellentámadást – fogalmazott egy meg nem nevezett amerikai hivatalos személy. – Versenyfutás kezdődött, és nem mindegy, ki ér célba hamarabb”.

(The New York Times)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.