Az unió egy hitelesebb és kiszámíthatóbb Romániát szeretne látni

Románia különös figyelmet szentel annak, miként érvényesülnek a kisebbségi jogok a térség országaiban – hangsúlyozta Titus Corlatean román külügyminiszter.

NT
2012. 10. 29. 20:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felek áttekintették az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó országok, köztük Szerbia integrációs perspektíváit. A román diplomácia vezetője szerint az unió Délkelet-Európára irányuló figyelme kulcsfontosságú a térség országaiban zajló reformok ösztönzése szempontjából.

Az Európai Unió elhalasztotta a döntést abban a kérdésben, hogy csatlakozhat-e Románia és Bulgária a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez

Elsősorban Hollandia, de mellette – valamivel kevésbé kategorikusan – Németország, Franciaország, valamint több más tagállam is elégedetlen a korrupció, illetve a szervezett bűnözés elleni fellépés hatékonyságával – főként Bulgáriában, de Romániában is. Románia esetében az elmúlt hónapok Brüsszelig gyűrűző belpolitikai harcai többekben megingatták a jogállamiság szilárdságába vetett meggyőződést is.

Az Európai Bizottság – az unió javaslattevő-végrehajtó intézménye – januárban készít újabb jelentést a román és bolgár „Schengen-érettség” témájában. Uniós diplomaták szerint e jelentés tartalmát erősen befolyásolja majd, miként ítélik meg a december 9-re kitűzött romániai parlamenti választások lebonyolítását.

A két ország csak együtt csatlakozhat a schengeni zónához, mert arra semmilyen módon nem készültek fel, hogy csak az egyikük csatlakozása esetén megerősítetten védjék a román–bolgár határt, amely ebben az esetben „Schengenland” külső határa lenne.

„Meggyőződésem, hogy a tagjelölti státus bátorítja Szerbiát a csatlakozási feltételek teljesítésében, beleértve a területén élő román kisebbség helyzetével kapcsolatos feltételeket” – mondta a bővítési biztossal közösen tartott sajtótájékoztatón a román külügyminiszter.

Stefan Füle bukaresti megbeszélésein a Moldovai Köztársaság integrációs törekvései is szóba kerültek. „Szükség van az olyan sikertörténetekre, mint amilyen Chisinaué, amely rövid idő alatt kézzelfogható eredményeket ért el. A Moldova–EU fórumon, Berlinben is elmondtam: a Keleti Partnerség végén nincsen fal” – mondta a bővítési biztos arra utalva, hogy folytatódhat az Európai Unió keleti bővítése, ha további országok teljesítik a csatlakozási feltételeket.

Romániáról szólva Stefan Füle kifejtette: mind a Nyugat-Balkán, mind a Keleti Partnerség országainak hasznára válna, ha Románia hitelesebb, átláthatóbb és kiszámíthatóbb lenne, valamint ha jobban kihasználná földrajzi adottságait.

A bővítési biztos találkozott a román parlament külügyi bizottságának tagjaival is. „Az, hogy Románia közepesnél gyengébb teljesítményt nyújtott az utóbbi öt évben, és nem használta ki a befolyásából, méretéből és erőforrásaiból adódó előnyöket, nem jelenthet ürügyet arra, hogy leállítsák a bővítést olyan országok felé, amelyek megérdemlik” – mondta a megbeszélés után Mircea Geoana, a szenátus külügyi bizottságának elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.