Cameron ismét Európával szemben

Ezúttal a börtönben ülők szavazati joga miatt akasztotta össze a bajszát a brit kormány és az Emberi Jogok Európai Bírósága.

Kovács N. László
2012. 10. 31. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ne kételkedjenek a szavamban: az elítéltek nem fognak szavazni, amíg én vagyok kormányon” – szögezte le David Cameron miniszterelnök néhány nappal ezelőtt. A szigetország parlamentje tavaly februárban nagy többséggel megszavazott egy törvényt, amely minden börtönre ítélt személytől automatikusan elveszi a szavazati jogot. A probléma csak az, hogy Az emberi jogok európai egyezménye szerint azonban az általános tiltás tilos, az országok csak bizonyos esetekben vehetik el a voksolás jogát. Egy korábbi elítélt, John Hirst az Emberi Jogok Európai Bírósága elé vitte az ügyet, felszólította Nagy-Britanniát, változtassa meg a paragrafust, és erre november 22-éig adott haladékot.

Cameron azonban – úgy tűnik – nem hajlandó meghajolni a bíróság akarata előtt. Fent idézett parlamenti felszólalásában elmondta: ha kell, új törvényjavaslatot nyújt be, újra szavazásra bocsáttatja az ügyet, de nem enged a nyomásnak, és nem fog jogot adni a börtönben ülőknek a szavazásra. A miniszterelnök annak ellenére sem volt hajlandó változtatni álláspontján, hogy Dominic Grieve, saját kormányának igazságügy-minisztere is a Bíróság utasításainak betartására szólított fel. Ha az ország szembeszáll a bírósággal és megtagadja az Egyezmény betartását, azzal komolyan sérülne a nemzetközi jog tekintélye. Nagy-Britannia veszélyes precedenst teremthet, ha megszegi ezeket a közös normákat – fogalmazott Grieve.

Az igazságügy-miniszter, Chris Grayling úgy fogalmazott, az országnak óvatosan kell kezelnie a kérdést, azt pedig, hogy végül megtagadja-e az együttműködést a bírósággal a kérdésben, végül a parlamentnek kell eldöntenie. Grayling ugyanakkor megígérte, a következő választások után a toryk alaposan át fogják gondolni Nagy-Britannia és az EU kapcsolatát, különös tekintettel a bíróságokra. „Meg kell fontolnunk, mit tehetünk ebben a helyzetben, amikor a bíróság egyértelműen túllépte azt a hatáskört, amit létrehozói eredetileg szántak neki” – nyilatkozta a miniszter.

(Telegraph.co.uk, Guardian.co.uk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.