„Ne kételkedjenek a szavamban: az elítéltek nem fognak szavazni, amíg én vagyok kormányon” – szögezte le David Cameron miniszterelnök néhány nappal ezelőtt. A szigetország parlamentje tavaly februárban nagy többséggel megszavazott egy törvényt, amely minden börtönre ítélt személytől automatikusan elveszi a szavazati jogot. A probléma csak az, hogy Az emberi jogok európai egyezménye szerint azonban az általános tiltás tilos, az országok csak bizonyos esetekben vehetik el a voksolás jogát. Egy korábbi elítélt, John Hirst az Emberi Jogok Európai Bírósága elé vitte az ügyet, felszólította Nagy-Britanniát, változtassa meg a paragrafust, és erre november 22-éig adott haladékot.
Cameron azonban – úgy tűnik – nem hajlandó meghajolni a bíróság akarata előtt. Fent idézett parlamenti felszólalásában elmondta: ha kell, új törvényjavaslatot nyújt be, újra szavazásra bocsáttatja az ügyet, de nem enged a nyomásnak, és nem fog jogot adni a börtönben ülőknek a szavazásra. A miniszterelnök annak ellenére sem volt hajlandó változtatni álláspontján, hogy Dominic Grieve, saját kormányának igazságügy-minisztere is a Bíróság utasításainak betartására szólított fel. Ha az ország szembeszáll a bírósággal és megtagadja az Egyezmény betartását, azzal komolyan sérülne a nemzetközi jog tekintélye. Nagy-Britannia veszélyes precedenst teremthet, ha megszegi ezeket a közös normákat – fogalmazott Grieve.
Az igazságügy-miniszter, Chris Grayling úgy fogalmazott, az országnak óvatosan kell kezelnie a kérdést, azt pedig, hogy végül megtagadja-e az együttműködést a bírósággal a kérdésben, végül a parlamentnek kell eldöntenie. Grayling ugyanakkor megígérte, a következő választások után a toryk alaposan át fogják gondolni Nagy-Britannia és az EU kapcsolatát, különös tekintettel a bíróságokra. „Meg kell fontolnunk, mit tehetünk ebben a helyzetben, amikor a bíróság egyértelműen túllépte azt a hatáskört, amit létrehozói eredetileg szántak neki” – nyilatkozta a miniszter.
(Telegraph.co.uk, Guardian.co.uk)