A caracasi Miraflores elnöki palota erkélyéről szólva több ezer lelkes hívéhez a vörös inget viselő régi-új államfő arról biztosította hallgatóságát, hogy az ország „folytatja útját a XXI. századi demokratikus szocializmus felé”. A legújabb adatok szerint az 1999 óta hatalmon lévő Chávez a vasárnapi választáson a voksok 54,42 százalékát szerezte meg, míg ellenfele, Henrique Capriles Radonski 44,97 százalékot kapott a szavazatok 90 százalékának összeszámlálása alapján.
„Ma új kormányzati ciklus kezdődik (...) amelyben kötelesek leszünk nap mint nap jobbak lenni, hatékonyabban reagálni népünk szükségleteire” – folytatta. „Előttetek kötelezem magam, hogy jobb elnök leszek, mint az elmúlt években voltam.”
Az 58 éves államfő, aki miniszterektől és hozzá közel állóktól körülvéve jelent meg az erkélyen, nemzeti egységre hívta fel az ellenzéket, és elismerését fejezte ki azoknak a venezuelaiaknak, akik Caprilesre voksoltak. Mint mondta, az, hogy az ellenzék elismerte vereségét, „igen fontos lépés a béke megteremtése, mindenki (békés) együttélése felé”.
Azonnal gratuláltak Cháveznek
Az eredmény közzététele után szinte azonnal három latin-amerikai baloldali vezető gratulált Chávez újraválasztásához. „Hugo, ma el kell mondanom neked: szántottál, vetettél, öntöztél, és most arattál” – írta Twitter-üzenetében Cristina Kirchner argentin elnök. „Chávez csaknem tíz pont előnnyel győzött! Éljen Venezuela, éljen a Nagy Haza, éljen a Bolivári Forradalom!” – mondta Quitóban Rafael Correa ecuadori szocialista államfő.
Evo Morales bolíviai elnök „a demokrácia győzelmeként” üdvözölte, hogy Chávez marad Venezuela élén. „Chávez győzelme Latin-Amerika népeinek győzelme is, amelyek saját méltóságukért, szuverenitásukért és jövőjükért küzdenek” – hangoztatta.
Washington manipulációtól tart
A washingtoni képviselőház külügyi bizottságának elnöke viszont azzal vádolta az újabb hat évre megválasztott államfőt, hogy manipulációval és zaklatással akarja mindenáron megőrizni hatalmát. Sajnálatos, hogy Chávez megtartja a hatalmat Venezuelában – jelentette ki közleményében Ileana Ros-Lehtinen. „Chávez távol tartotta a nemzetközi megfigyelőket, az utolsó pillanatban módosításokat hajtott végre a választási törvényen, ellenőrzés alá vonta az igazságügyi rendszert, független újságírókat zaklatott, és úgy szilárdította meg hatalmát, hogy a szavazást a maga javára manipulálta” – írta.
Chávez nem kaphat felhatalmazást arra, hogy „gyűlöletét és despotizmusát külföldre exportálja, mint azt diktátor barátai teszik Iránban és Kubában, elnyomva a sajtót, és megsértve az emberi jogokat”. Az Egyesült Államoknak és „a felelős nemzeteknek szilárdaknak kell maradniuk a demokrácia és a szabadság védelmében” – folytatta a bizottsági elnök.