Elhunyt a legendás fotós

Elhunyt Alfred Kumalo dél-afrikai fotós, aki fényképeivel hű krónikása volt az apartheidrendszer brutalitásának és Nelson Mandela felemelkedésének.

WL
2012. 10. 22. 18:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kumalo halálhírét a kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus párt jelentette be hétfőn. A közlemény szerint a 82 éves fotós vasárnap éjjel veseelégtelenség következtében halt meg egy johannesburgi kórházban. Kumalo kivételes és jelentős tehetség volt, aki komoly szerepet játszott a társadalmi lelkiismeret felébresztésében és az apartheidrendszer brutalitásának leleplezésében – méltatta a párt a megemlékezésben. A közlemény megemlítette, hogy Kumalót is megkínozták az apartheid idején a biztonsági erők, és a tortúra nyomait haláláig viselte a testén és a lelkében is.

Fotói Dél-Afrika-szerte fellelhetők a múzeumokban. Legismertebb képeit Nelson és Winnie Mandeláról készítette, amikor a politikus és felesége még fiatal házasok voltak. Kumalo lencséje végigkísérte Nelson Mandela hatalomra kerülését, és dokumentálta politikai pályafutásának számos fontos állomását.

„Olyan fotográfus volt, akinek volt bátorsága őszintén bemutatni Dél-Afrika valódi életét” – fogalmazott az ország ellenzék politikai ereje, a Demokratikus Szövetség az elhunytról. Tiszteletadásukban felidézték, hogy Kumalo fotói vizuális történelmet írtak az apartheidrezsim elleni küzdelemről, és felhívták a figyelmet az állam túlkapásaira rávilágító független média fontosságára.

Thabo Mbeki korábbi dél-afrikai elnök az ország kiemelkedő történészei közé sorolta Kumalót visszaemlékezésében.

A fotós az ötvenes évek elején kezdte pályafutását. Képei a híres Drum magazinban jelentek meg, amely az apartheid idején a feketék életét mutatta be. Végigfényképezte a Rivonia-tárgyalást, amelynek során Mandelát életfogytiglani börtönre ítélték, és azt is megörökítette, amikor a legendás vezetőt 1994-ben Dél-Afrika első fekete elnökévé választották.

Kumalo Muhammad Alit is fotózta, de nem fogadta el a megbízást, hogy legyen a sztárbokszoló személyes fotográfusa – mesélte Greg Martinovich, a néhai fotós kollégája. Mint hangsúlyozta: Kumalo különösen közel állt Mandelához. „De facto a hivatalos fotósa lett”, készített róla fotókat a börtönévek alatt, képekbe foglalta felesége, Winnie és a gyerekei életét, akiket nem láthatott felnőni.

A neves művész a közelmúltban fotósiskolát indított szegény gyerekek számára Sowetóban, ahol múzeumot szenteltek munkáinak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.