Elhúzódik az eurózóna válsága

Lehangoló képet festettek a világ jelenlegi állapotáról a 44 ország szakértőit tömörítő Valdaj Klub idei ülésén felszólaló közgazdászok és politikusok.

Stier Gábor (Szentpétervár)
2012. 10. 23. 20:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illúzió volt a múlt század végén azt hinni, hogy a fejlődés alapvető problémái megoldódtak, s folytatódik a fellendülés. Ezzel szemben a kormányok többsége a válságkezeléssel küszködik, s a munkanélküliség csökkentése, az infláció visszafogása és a költségvetések hiányának leszorítása közepette próbálja ösztönözni a növekedést. Nem sok sikerrel, hiszen az IMF az eurózónában a GDP esését prognosztizálja, s vészesen lassul a kínai növekedés is. Mint Leonyid Grigorjev orosz közgazdász rámutatott, a világ elért az extenzív fejlődés határaihoz, s el kell gondolkozni a tartalékok ésszerűbb és hatékonyabb felhasználásán.

Az egyre mélyülő problémák szorosabb együttműködést feltételeznek, ezzel szemben a válság inkább a megosztottságot erősítette. A közgazdász úgy vélte, az Európai Unió nehéz helyzetben van, s az időfaktor is csak rontja a helyzetét, miközben nincs gyorsan fejlődő piaca. Mint több szakértő is megfogalmazta, a válság tartós lesz, még évekig eltarthat, s Európa kettészakad. E pesszimizmust egyedül Volker Rühe volt német védelmi miniszter törte meg, aláhúzva, hogy nincs vége az EU-nak, bár egyre inkább kétsebességűvé válik. Mint rámutatott, a kelet–nyugati ellentétet az Észak–Dél szembenállás váltotta fel. Ezzel kapcsolatban aggodalmának adott hangot, mondván, már Franciaország is elveszítette versenyképességét. Emlékeztetett arra, hogy a német egyesítés idején a világ nem félt a nagy Németországtól, míg most egyre többen tartanak gazdasági erejétől. Mindehhez Szergej Karaganov, az orosz Kül- és Védelempolitikai Tanács elnöke csak annyit fűzött hozzá, inkább imádkozzunk, hogy Angela Merkel kemény kézzel mentse meg Európát.

A szentpétervári találkozón megjelent elemzők figyelmeztettek arra, hogy nem csak a pénzügyi válsággal kell szembenézni, hiszen ezzel párhuzamosan kiéleződnek a globális problémák is. A növekedés tempója kisebb lesz, mint az elmúlt évtizedben, a világgazdaság az elkövetkező két évtizedben egyenlőtlenül fejlődik, megváltozik, mindinkább Keletre tolódik a termelés geográfiája, s átalakul a gazdaság szerkezete. A világ tehát jelentős változáson megy át, de 2030-ban még inkább hasonlít majd a 2010-es állapotokhoz, mint a 2050-eshez.

Jean-Francois Rischard francia közgazdász közben arra hívta fel a figyelmet, hogy a hitelválság csak az egyik fájdalmas pont. Mint rámutatott, emellett időzített bombaként fenyegeti a fejlett világot a lakosság elöregedése, előbb-utóbb szembe kell nézni az energiatartalékok kimerülésével, közben aggasztó a klímaváltozás, a túlnépesedés pedig élelmezési gondokat hoz. Piotr Dutkiewicz kanadai elemző mindezt azzal fejelte meg, hogy komoly válságot élnek át a globális intézmények is, amelyek egyre kevésbé alkalmasak az új kihívások kezelésére. Eközben a világ mind határozottabban többpólusúvá válik, olyan országok is hallatják a hangjukat, akik idáig hallgattak, s egyre nő az általános elégedetlenség az egyenlőtlenség és az igazságtalanság miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.