Erdő Péter: Az emberek szomjúhozzák a reményt

Európa nagy részén terjed a tudatlanság a keresztény hitet illetően – mondta el Erdő Péter a Vatikánban zajló püspöki szinóduson.

PR
2012. 10. 09. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az „új evangelizáció” témájával foglalkozó XIII. rendes püspöki szinódus keretében a felszólalók beszámoltak az egyes földrészeken kialakult helyzetről. A Vatikáni Rádió honlapján kedden közzétett beszédében a magyar bíboros – aki egyben az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnöke – aggasztó jelnek nevezte, hogy az európai kontinensen nem sokat tudnak a keresztény hitről és az egyházról, a média is gyakran félretájékoztatja a közvéleményt.

A keresztény emlékezet elvesztése együtt jár olyan antropológiai változásokkal, amelyek az audiovizuális kultúra következményei, és amelyek gyengítik a logikus gondolkodást, a világos fogalmakat – vélte az előadó, aki szerint ez a folyamat nagy kockázatokkal jár a polgári társadalom számára is. Megállapította ugyanakkor, hogy az utóbbi években több országban veszített erejéből a jogállamiság. Főleg a pénzügyi válság késztette arra a politikusokat, hogy drasztikus intézkedéseket hozzanak – mondta. Hamisnak nevezte azt a véleményt, amely szerint a társadalmat tömegkommunikációs eszközökkel is lehet kormányozni, teljes egészében lemondva a jogról és az erkölcsiségről.

Erdő szerint Európában az emberek éppen a népesség csökkenése, a lakosság elöregedése, a gazdasági válság, a kulturális és vallási identitás meggyengülése miatt „éhezik és szomjúhozzák a reményt”. A bíboros utalt a nemzeti és etnikai feszültségekre, a Balkán megoldatlan kérdéseire, a boszniai katolikusok bizonytalan helyzetére, a bevándorlással kapcsolatos konfliktusokra Nyugat-Európában.

A katolikus identitás visszaszerzése az egyik legfőbb téma

A szinóduson felszólalók közül többen panaszkodtak a keresztény hit elerőtlenedésére és a „világi szemlélet agresszivitására”. John Dew, Wellington (Új-Zéland) érseke például így vélekedett: ez az agresszív világi szemlélet fékezi a társadalomban azt a képességet, hogy olyan bioetikai és szociális kérdéseket vitassanak meg nyíltan, mint amilyen az eutanázia, az abortusz vagy a házasság.

Donald Wuerl washingtoni bíboros érsek a Szentszék sajtótermében kedden újságíróknak elmondta, hogy a szinódus egyik legfőbb, megvitatásra váró témája a katolikus identitás visszaszerzése, amely a fiatalokra és a vallásuktól eltávolodott hívekre egyaránt vonatkozik. Ugyanezen a tájékoztatón Claudio Maria Celli érsek, a Tömegtájékoztatás Pápai Tanácsa elnöke arról beszélt, hogy az egyháznak meg kell találnia az evangélium hirdetésének megfelelő módszerét, amely által megvalósulhat a párbeszéd a mai kor emberével.

A szinóduson kedden a főpásztorok felhívást intéztek a nemzetközi közösséghez Szíria békéje érdekében. A püspökök az elvándorlók helyzetére és befogadására is felhívták a figyelmet, hangsúlyozva: ezek az elvándorlók kincsként hordozzák magukkal a világ különböző részeire hitvallásukat, amelynek ezáltal ők maguk is hithirdetőivé válnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.