Az iráni atomprogram miatt elrendelt büntetőintézkedések „rendkívül komolyan érintették” a súlyos – daganatos, szklerózis multiplexben vagy veseelégtelenségben szenvedő – betegek kezelésére szánt gyógyszerészeti termékek és gyógyászati berendezések importját – mondta Fateme Hasemi, az Alapítvány a Súlyos Betegekért egyik vezetője, aki szerint hatmillió iránit sújtanak ily módon a büntetőintézkedések.
A nyugati szankciók nem vonatkoznak ugyan a gyógyszerek és az orvosi berendezések importjára, de a banki embargó megnehezítette importjukat és többszörösére emelte az árukat. Ennek következtében egyes területeken – például a rákgyógyszerek, valamint a szklerózis multiplex és az örökletes vérszegénység kezelésére használt szerek esetében – hiány alakult ki.
Ez volt az első alkalom, hogy egy iráni illetékes a nyugati szankcióknak az iráni közegészségügyre gyakorolt hatásáról beszélt. Egészen nyárig a hivatalos álláspont az volt, hogy a szankcióknak csak nagyon kicsi hatásuk van az országra, és csak az erről szóló, igen ritka médiautalások okozzák a gyógyszerárak emelkedését.
Az Iran Daily szerint Hasemi asszony augusztusban levélben kérte Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárt, járjon el a nyugati országoknál az iráni „betegekre nehezedő politikai jellegű és elfogadhatatlan szankciók” feloldása érdekében.

Ő lett a legszebb magyar kislány – olyan szerény, hogy még az osztálytársai sem tudtak róla