„Az utóbbi hónapokban ( ) a rezsim újabb határt lépett át az erőszakban, amikor MiG-gépeket vetett be, majd TNT-s hordókat dobott le, nemrég pedig – ami még szörnyűbb – kazettás bombákat” – mondta a miniszter Párizsban az arab ország északi „felszabadított övezeteit” igazgató civil bizottságok képviselőivel találkozva.
Mintegy húsz ország és nemkormányzati szervezet képviselői vettek részt a párizsi külügyminisztériumban rendezett találkozón, amelynek célja Fabius szerint az volt, hogy együtt tanulmányozzák a szíriai lakosság támogatásának módozatait. Franciaország hónapok óta pénzügyi és humanitárius segítséget nyújt azoknak a régióknak, ahonnan a felkelők elűzték Aszad adminisztrációját és hadseregét. Fabius szerint ezek az övezetek a szíriai terület felét jelentik, leopárdfoltokként szétszórva az egész országban.
Kazettás bombák
A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet hét végi jelentése szerint a kormányerők a közelmúltban repülőgépekről és helikopterekről orosz gyártmányú kazettás bombákat dobtak le lakott területekre a Damaszkuszt Aleppóval összekötő főútvonal térségében. A célpontok Maarrat-en-Numán, Tamanea, Taftánáz és al-Tah voltak, de bevetettek ilyen eszközöket másutt, Homsz, Aleppó és Latakia tartományban, valamint a főváros közelében is – olvasható a jelentésben.
A szíriai hadsereg hétfőn tagadta, hogy kazettás bombákat vetett be a lázadók ellen. A SANA hivatalos hírügynökség által közzétett kommünikében a hadsereg főparancsnoksága kijelentette, hogy nem is rendelkeznek ilyen fegyverekkel. A közlemény szerint az ilyen információk közzététele „a Szíria elleni dezinformációs kampány része”.
A Magyar Nemzet keddi számában arról ír, hogy egyes orosz szakértők úgy gondolják, a kazettás bombák témája nem véletlenül került most elő, török provokáció lehet, melyet a beavatkozásra készülő Törökország az orosz felszereléssel a fedélzetén leszállított szíriai repülőgép ügyét meglovagolva vetett be. Más orosz szakértők viszont nem akarják túlértékelni a történetet, és barátságosabb hangot ütnek meg, véleményük szerint Moszkva nem akar diplomáciai konfliktust Ankarával a meglévő fontos gazdasági kapcsolatok miatt, és ez fordítva is igaz.
A kazettás – más néven fürtös – bomba olyan légibomba, amely nagy számban kisebb robbanótöltetet tartalmaz, melyeket a hordozó repülőeszközről való leoldás után egy előre meghatározott nagyságú területen szétszór. A kazettás bombák rendkívül veszélyesek a civil lakosságra a háborús konfliktusok után is. Szíria nem ratifikálta az e fegyverek használatának, gyártásának, tárolásának és átadásának teljes tilalmáról szóló egyezményt, amelyet 2008. május 30-án fogadott el 107 állam Dublinban.
Delegációt küld a pápa Szíriába
Bíborosokból és püspökökből álló delegációt küld XVI. Benedek pápa a polgárháború sújtotta országba, hogy a katolikus egyház kinyilvánítsa testvéri szolidaritását az erőszaktól szenvedő szíriai néppel – közölte Tarcisio Bertone vatikáni államtitkár szerdán Rómában. „Nem lehetünk egyszerűen csak szemlélői egy ilyen tragédiának” – idézte Bertonét a Vatikáni Rádió.
A küldöttség előreláthatóan az elkövetkező hetekben tartózkodik majd Damaszkuszban. A látogatás célja egyebek mellett az, hogy egy mindenki számára elfogadható megoldás keresésére bátorítson. XVI. Benedek már több ízben sürgette a konfliktus békés, a humanitárius szempontokat is figyelembe vevő megoldását. Az egyházfő szeptemberi libanoni látogatása alkalmával azt mondta: a katolikus egyház nem fog megfeledkezni a fegyveres harcoktól szenvedő szíriai nép tragédiájáról.