A Sandy már így is épp eléggé felbolygatta az Egyesült Államok életét. A trópusi vihar tucatnyi halálos áldozatot követelt, és milliárdos pusztítást hagyott maga után, házakat rombolt le, generátorokat robbantott fel – New Yorkban még egy építési daru is elszabadult egy felhőkarcoló homlokzatáról. Nyomában bezárt az értéktőzsde, kiürítették a metrót és a híres Grand Central állomást, sőt még a New York-i baseball-csapatok meccseit is el kell halasztani. Nem csoda, hogy a Sandy az országot leginkább lázban tartó eseményre is hatással lehet: az elnökválasztásra.
Elég olyan gyakorlati dolgokra gondolni, mint hogy a pusztító vihar akár szavazóhelyiségeket is elsöpörhet. Louisianában már terveket is készítettek erre az esetre: az önkéntesek feladata elsősorban a felszerelés védelme és a szervezettség megőrzése. Ha elvonult a vihar, meg kell vizsgálni a lehetőségeket, és ha szükséges, új szavazóhelyeket keresni, és ott berendezkedni. „A szavazáshoz nem kell más, mint hely, áram, felszerelés és egy kevés papír” – fogalmazott Tom Schedler louisianai igazságügy-miniszter. Az áthelyezések azonban kavarodást okozhatnak, ami tovább csökkentheti a kevésbé eltökélt választók hajlandóságát. Az is megnehezítheti a szavazást, ha az embernek tönkrement az autója, vagy esetleg beomlott házán a tető – ilyenkor nem biztos, hogy az elnökválasztás a legfontosabb. Az áram nélkül maradt háztartásokban politikai hirdetések sem bombázzák majd a választókat. Mivel hagyományosan a demokraták bázisát tartják kevésbé elhivatottnak, ezek a tényezők Barack Obama újraválasztása ellen dolgoznak.
A kézzel fogható eseményeknél azonban nagyobb hatása lehet a vihar pszichológiai befolyásának. Politikával foglalkozó kutatók nemrég arra jutottak, az emberek még a rossz időjárásért is hajlamosak vezetőiket okolni. „Erős statisztikai bizonyítékunk van rá, hogy az elnök nehezebb helyzetből indul, ha túl esős vagy túl száraz az idő” – magyarázza Larry Bartels, a Vanderbilt University professzora. Minden krízis azonban egyben lehetőség is, Obama csökkentheti a kárt, sőt a saját javára fordíthatja a helyzetet, ha erős vezetőnek mutatkozik, és minden erejével segít a bajbajutottakon. „Az elnök ilyenkor közzétesz egy képet, amin feltűrt ingujjal küzd az országért – magyarázza Andrew Reeves, a Boston University politológusa. Obama kampánya péntek este óta csak ilyen fotókat tesz közzé a hivatalos oldalakon. – Azt hiszem, mivel ilyen közel vagyunk a választáshoz, a kormány tettei többet fognak számítani, mint maga a probléma. Végső soron az ilyen helyzetek általában az elnököt erősítik” – fogalmaz Reeves.
A politikai spekulációt félretéve akár még az is előfordulhat, hogy elhalasztják a voksolást. Amerikában nem a szövetségi kormányzat, hanem az egyes államok bonyolítják a választásokat, amelyeknek vészhelyzet esetében jogában áll későbbre tolni a szavazás időpontját. Ez csupán néhányszor fordult elő az elmúlt évtizedek során, ugyanakkor a precedens létezik: 1985-ben áradások, 2001-ben pedig a terrortámadás miatt halasztottak el helyi választásokat. Ha november hatodikára nem áll helyre a rend (és az áramszolgáltatás), ez egyes keleti parti államokban most is könnyen előfordulhat, lehet, halasztani kell.
(Mother Jones, motherjones.com, CBS News, cbsnews.com, Slate, slate.com)

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították