Az amerikai hatóságok közlése szerint a 28 éves, bostoni lakhelyű Yongda Huang Harris egyebek között füstgránátot, gázmaszkot, késeket, fejszét, gumibotot, bilincseket próbált titokban bevinni az országba, miközben a Los Angeles-i biztonsági ellenőrzéskor csak egy késről tett említést.
A férfi nemrégiben Japánban kezdett dolgozni, onnan tért vissza az Egyesült Államokba. Egyelőre nem tudni, mihez kívánt kezdeni arzenáljával, de az amerikai hatóságok közleménye szerint csak a füstgránát elég lehetett volna arra, hogy mérgező füsttel árassza el egy repülőgép kabinját vagy tüzet okozzon.
A Londonban őrizetbe vett, Egyiptomból érkezett párral – egy 26 éves nővel és ugyanilyen korú férfival – kapcsolatban a brit hatóságok egyelőre csak annyit közöltek, hogy egy régebben kezdett, szíriai szálakon is futó vizsgálat vezetett el hozzájuk. Egyebek között terrorcselekmények megrendelésével és előkészítésével gyanúsítják őket. Ugyanezen vizsgálat részeként házkutatásokat is tartottak a brit fővárosban – derül ki a szerdai közleményből.
Bizonyítékul szolgál az eset
A BBC rádiónak nyilatkozva William Hague brit külügyminiszter kérdésre válaszolva elmondta: a reptéri eset kezelhető annak bizonyítékaként, hogy Nagy-Britanniában vannak olyan személyek, akik csatlakoznának a szíriai harcokhoz.
„Nyomatékosan azt ajánljuk nekik, hogy ne tegyenek így, és bár a jelenlegi esetről nem tudok további részleteket közölni, általánosságban elmondhatom, hogy különös éberséggel figyeljük azokat az embereket – legyen az átutazó, vagy brit állampolgár – akik erőszakos cselekmények végrehajtását tervezhetik, bárhol legyen is az.” Hague ennek kapcsán elmondta, a rendőrség több házkutatást is tartott London keleti felében.
Hague hozzátette, a brit kormány korábban a Szíriában tartózkodó brit állampolgároknak javasolta az ország elhagyását, a közel-keleti országba utazást tervezőket pedig megpróbálja lebeszélni erről.