Földrengés után szökőár és riadó

Hawaiit is elérte a szökőár, de komolyabb károkról sehonnan nem érkezett jelentés.

TK
2012. 10. 28. 12:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csendes-óceáni szökőárjelző központ közvetlenül a nyugat-kanadai, 7,7-es földrengés után még nem adott ki riadót Hawaiira vonatkozóan, mert nem látott veszélyt, de mintegy két órával később megtette, mert változtak az érzékelők mérte adatok. A riadó miatt Hawaiin megszólaltak a szirénák, és a hatóságok felszólították a tengerparton lakókat, hogy hagyják el otthonaikat, menjenek magasabban fekvő területre. Legalább százezer embernek kellett elhagynia ideiglenesen otthonát.

A szökőár a várakozásoknak megfelelően helyi idő szerint szombat este fél 11-kor érte el a szigetcsoportot. Az eddig mért legmagasabb hullám 75 centiméter volt, de a hatóságok arra figyelmeztettek, hogy még mindig előfordulhatnak helyenként akár közel kétméteres hullámok is. Komolyabb károkról sehonnan nem érkezett jelentés.

Szökőár

69 centiméter magas szökőár érte el a Haida Gwaii (régi nevén Queen Charlotte)-szigetekhez tartozó Langara-szigetet – közölték Brit Columbia kanadai tartomány hatóságai. A teljes szigetcsoportnak körülbelül 5000 lakosa van, főleg a bennszülött haida törzs tagjai.

Ötvenöt centiméteres ár érte a Vancouver-sziget északkeleti részén lévő Winter Harbourt. Az Alaszka délkeleti részén lévő Craig falu tengerpartján tíz centiméteres vízszintemelkedést mértek.

Figyelmeztetés Kanadában

Kárról sehonnan nem érkezett jelentés. A hatóságok szerint Kanadában ezeknél a vízszintemelkedéseknél magasabb már nem várható, így a riadót lefokozták figyelmeztetésre, ami azt jelenti, hogy erős áramlatok ugyan lehetnek, de a víz nem önt el szárazföldi területet.

Kanada legerősebb földrengése 1700 óta 1949-ben volt Brit Columbiában, 8,1-es erősségű, és volt egy 7,4-es 1970-ben a Haida Gwaii-szigetek déli részén is.

A szombat éjjeli földmozgás fészke a Brit Columbia-i Prince Rupert várostól 198 kilométerre dél-délnyugatra volt, csaknem tíz kilométeres mélységben. A nagy erejű földmozgás után néhány perccel regisztráltak egy 5,8-es utórengést is – közölte az amerikai földtani intézet (USGS).

Szeptember végén Costa Ricában keltett hasonló riadalmat egy 7,6-es erősségű földrengés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.