Ha Romney nyer, enyhébb washingtoni kritikára számíthatunk

Szakértők szerint egyik elnökjelölt győzelme sem hozna lényeges változást a magyar–amerikai kapcsolatokban.

2012. 10. 26. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balogh István, a Magyar Külügyi Intézet munkatársa szerint a magyar–amerikai kapcsolatok a gyakorlatban nem változnának meg egyik elnökjelölt győzelmével sem, de ha Obama maradna, folytatódnának a Magyarországot eddig ért kritikák, míg Romney győzelme esetén valószínűleg enyhébb lenne Budapest washingtoni megítélése. Balogh István a Globalitás – biztonság elnevezésű konferencián kiemelte, bár a külpolitika nem meghatározó téma az amerikai elnökválasztási kampányban, abból a szempontból fontos, hogy a választók megítélhetik, mennyire határozott és sikeres egy elnök.

Szelektív fellépés

Az újraválasztásért induló Barack Obama külpolitikájáról azt mondta, „szelektív fellépés” jellemzi, hiszen más-más megközelítést alkalmazott például az arab tavasz országainak esetében. Líbiában a beavatkozás, Egyiptomban a politikai nyomásgyakorlás, míg Iránban a gazdasági szankciók mellett döntött – emlékeztetett. Arra is kitért, hogy Obama tanácsadói egy új generációhoz tartoznak, nekik már távolinak tűnik a hidegháború, ezért hajlamosabbak változtatni a status quón. Ha ismét Obamát választanák elnöknek, már nem lenne rajta nyomás egy újabb elnökválasztás miatt, ugyanakkor szem előtt kellene tartania, milyen örökséget hagy maga után második, utolsó ciklusával – tette hozzá.

Mitt Romney republikánus jelöltről azt mondta, valódi külpolitikai stratégiája van. Ennek fő üzenete, hogy a biztonsághoz erőt kell sugározni. Kifejtette, Romney növelné a védelmi költségvetést és a haderő létszámát, több hadihajó megépítését irányozza elő, de mindez nem felel meg az ország gazdasági helyzetének, ezek szerinte inkább csak kampányígéretek. A választások miatt az Egyesült Államokban egyelőre nem születnek fajsúlyosabb döntések a külpolitikában sem, tavaszig nem várhatók nagy változások, új kezdeményezések – mondta.

Globális hatalmi súlyponteltolódás

Varga Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Stratégiai Védelmi Kutató Központjának munkatársa kifejtette, globális hatalmi súlyponteltolódás figyelhető meg: miután a Szovjetunió szétesésével az Egyesült Államok vezető szerephez jutott csaknem minden területen, mára ez a korszak elmúlt, Washington befolyása csökken. Ezt a folyamatot a gazdasági válság felerősítette, de nem az indította el – mondta. Kiemelte, hogy az Egyesült Államok részesedése a világ GDP-jéből csökken, míg Kínáé nő, és várhatóan ez a trend folytatódik a következő években is. Emellett a BRIC-országok (Brazília, Oroszország, India és Kína) felemelkedése is jellemző, a gazdasági mellett geopolitikai súlyuk is egyre nagyobb – tette hozzá.

Hangsúlyozta, a NATO és az EU jövője szorosan összefonódik, mert Európa stabilitása szempontjából a NATO továbbra is kulcsfontosságú. Ugyanakkor Washingtonnak a NATO csak akkor maradhat fontos, ha a szövetség jelentős katonai erőt képes felmutatni, és Európa csak akkor tud ehhez hozzájárulni, ha az integráció megmarad. Megítélése szerint az EU bizonytalan jövő elé néz, mert bár a globális hatalmi versenyben a tagállamok együttes fellépésére lenne szükség, az intézményileg integrált unió nemzeti, kulturális és gazdasági szempontból továbbra sem egységes. Mindez megkérdőjelezi az integráció működőképességét – jegyezte meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.