Frank Stronach osztrák-kanadai milliárdos nyári megjelenésével alapvetően formálta át az ausztriai belpolitikát. Augusztusban sikerült megnyernie még egy parlamenti képviselőt az alakulata számára, így eldőlt, hogy jövőre indulhat a parlamenti választásokon. A parlamenten kívüli pártok három parlamenti képviselő támogatásának birtokában, vagy 2600 választó ajánlásával indíthatnak jelöltet Ausztriában.
Az alakulat legfőbb témája az erőteljes eurószkepticizmus, amelynek eredményeképpen a júliusi négy százalékról sikerült 12 százalékra feltornáznia a népszerűségét szeptember végére. A Der Standard felmérése szerint az osztrákok 40 százaléka mindenképpen azt szeretné, hogy a következő koalíciós kormányban vállaljon szerepet a Stronach-csapat. Erre egyelőre minden esélye megvan, mivel a szociáldemokraták (SPÖ) 26, a néppárt (ÖVP) 23, a szabadságpárt (FPÖ) 20, a zöldek pedig 14 százalékon állnak, így a következő választást követően a jelenlegi számok alapján mindenképpen koalíciónak kell vezetnie nyugati szomszédunkat.
Korrupció és euróellenesség
Stronach alapvetően a mostani politikai elittel szemben határozza meg magát, ami különösen népszerűvé teszi őt az emberek körében. Az osztrákok nagy részének egyre inkább elege van a 2006 óta tartó nagykoalíciós kormányzásból, amelyet egyre több korrupciós ügy is beárnyékol. Legutóbb éppen Werner Faymann kancellár kabinetfőnökének kellett visszautasítania a nyomásgyakorlás vádját az úgynevezett hirdetésügyben: Josef Ostermayer elismerte, hogy Faymann közlekedési miniszteri megbízatása alatt „egyeztettek” a tárca alá tartozó állami vállalatokkal egyes újságokban való hirdetési kampányokról, de állítása szerint a döntés mindig az adott vállalatnál született meg.
„Ausztria az én hazám, a gyökereim itt vannak” – hangsúlyozta Stronach, aki továbbra is kitart amellett, hogy az összes euróövezeti országnak saját valutára lenne szüksége. Az új valutát Németországhoz kötné, ennek értelmében a német euró a mostani euró értékével megegyezne, míg az olasz és spanyol euró 60-70 centet érne, a görög pedig 40-et. Úgy gondolja, hogy az osztrák euró a némettel lenne egyenértékű és a jövőben csak akkor lenne képes megőrizni az erejét, ha az ő pártja kerülne hatalomra és Merkel maradna a kancellár.
Helyi teszt
A Stronach-csapat egyelőre a szélsőjobboldal és a Kalóz Párt kárára erősödött meg, de ha képesek megtartani a lendületüket, akkor vélhetően a szocdemek és a néppárt soraiból is képesek lesznek híveket szerezni. Az alakulat vezetője egyértelműen az egyesült Európa híve, de nem kér a brüsszeli diktátumokból, és hasonlóan vélekedik Washingtonról, Moszkváról és Pekingről is. Emellett sokszor élesen kikelt a bankok ellen is, mert nézete szerint azok „túl nagy befolyást gyakorolnak a politikára.”
Ilyen hangulatban kerül sor vasárnap Burgenlandban a helyi önkormányzati választásra. A tartomány Bécs mellett az elmúlt évtizedekben az SPÖ fellegvára volt. A legutóbbi, 2007-es hasonló választáson a képviselő-testületi helyek 47,7, a polgármesteri címek 49,6 százalékát kaparintotta meg a baloldali alakulat. Ennek ellenére az ÖVP is több mint a helyek 40 százalékát szerezte meg, ami a 2002-es helyi eredményéhez képest mindenképpen erősödésnek számított.
Országos jelentőségű voksolást nyugati szomszédunknál legutóbb 2010. október 10-én Bécsben tartottak. Akkor különösebb meglepetést nem okozott az SPÖ fölényes győzelme, azonban az FPÖ második helye már sokkal nagyobb meglepetés volt, mivel még az ÖVP-t is megelőzték. A mostani voksolást teljes mértékben a helyi erőviszonyok fényében kell majd nézni, de mindenképpen alkalmas lehet arra, hogy valós képet kapjunk az osztrák közhangulatról.