Izrael Gázát lőtte, a helyiek sebesült gyerekekről beszélnek

Izrael közölte, hogy a Gázai övezetben lőtt célpontokat, miután onnan palesztin rakéta- és aknatámadások értek dél-izraeli területeket.

NT
2012. 10. 08. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Júnisz lakói szerint egy izraeli harckocsi lőtte a palesztin rakéták indításának állítólagos helyét, könnyebben megsebesítve négy gyereket, s megrongálva egy mecsetet és egy víztornyot. A Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista szervezet és az Iszlám Dzsihád mozgalom vállalta magára az Izrael elleni rakéta- és aknatüzet. Június óta ez az első eset, hogy a szervezet magára vállal egy ilyen akciót. Izraeli közlés szerint a palesztin lövedékek nem okoztak károkat.

Lelőtték a repülőt, a roncsokat még keresik

Egy jeruzsálemi katonai szóvivő múlt héten szombaton arról számolt be, hogy az izraeli légierő szombaton lelőtt egy pilóta nélküli kis repülőgépet. A szóvivő szerint a gép a reggeli órákban délről hatolt be az ország légterébe. A hatóságok megkezdték a lelőtt drón roncsainak keresését, a kutatás a Negev-sivatag északi részén folyik.

Kísérlet az áttörésre

Közben elindult a Gázai övezet felé Nápolyból különböző nemzetiségű pacifistákkal a fedélzetén egy svéd hajó, amely kísérletet tesz arra, hogy áttörje a palesztinok lakta terület köré vont izraeli blokádot. A „szabadság flottája” kezdeményezés részeként évek óta már több hajó tett eredménytelen kísérletet a blokád megtörésére. A nemzetközi palesztinbarát koalíció által bérelt hajó humanitárius segélyszállítmányt visz a Gázai övezetben élőknek. Fedélzetén összesen 17-en utaznak, köztük kanadai, izraeli, norvég, svéd és amerikai állampolgárok. Van az utasok között egy volt kanadai parlamenti képviselő is, Jim Manly.

Nagy veszélyt hordoz magában, hogy kapták meg a segélyt

Az izraeli–palesztin konfliktus rendezésére előirányzott kétállamos megoldást veszélybe sodorja, hogy a Palesztin Hatóság nem kapta meg azt a 300 millió dollárt, amelyet az adományozók korábban megígértek. Ciszjordániában augusztus vége óta különösen nagy az elégedetlenség a magas árak, főleg a benzinár-emelkedés miatt. A palesztin kormány megszüntette az Izraelből származó termékekre eddig érvényben lévő importkorlátozást, és közölte, hogy hatósági árat vezet be olyan alapvető áruk esetében, mint a tej, a tojás, a csirke, a rizs, a kenyér, az étolaj és a cukor.

Magyarország értékeli a lépést

Martonyi János külügyminiszter nemrég New Yorkban folytatott megbeszélést palesztin kollégájával, Rijád al-Malkival. Magyarország értékeli, hogy a palesztin fél kész egyeztetni az Európai Unióval és tagországaival a közel-keleti helyzetről – tudatta a Külügyminisztérium a tárgyalást követően. A tájékoztatás szerint az ENSZ közgyűlésének ülése alkalmával tartott találkozón Rijád al-Malki ismertette a korábban Izraelnek átadott palesztin javaslatcsomagot, és hangsúlyozta, hogy kétoldalú megoldás szükséges a palesztin–izraeli konfliktus hosszú távú rendezéséhez.

A palesztinok várhatóan novemberben, az amerikai elnökválasztás után ismét hivatalosan kérik az ENSZ-től, hogy a világszervezet ismerje el a palesztin államot és vegye fel tagjai közé. Amikor tavaly Mahmúd Abbász palesztin elnök benyújtotta a tagfelvételi kérelmet az ENSZ-ben, Barack Obama amerikai elnök közölte: Washington mindaddig megakadályozza a palesztin állam elismerését, amíg meg nem születik a békemegállapodás Izraellel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.