Mintegy kétszáz, kiképzési feladatokat ellátó katonáról lenne szó, aki nem venne részt harci cselekményekben. Az EU szerepvállalása azon nemzetközi erőfeszítések keretébe illeszkedik, melyek célja, hogy eltávolítsák az afrikai ország északi részében gyülekező terroristákat és „szent háborús” harcosokat. Az unió október 19-i csúcsértekezletén a vezetők megállapították, hogy a mali válság „közvetlen fenyegetést” jelent Európára is.
A katonai beavatkozásra három európai terv körvonalazódik: katonák kiképzése, avagy a kiképzés mellett még a helyi hadsereg átszervezése is. A harmadik variáció a tényleges katonai bevetésekben való részvétel lenne, de ezt a tagállamok nem akarják megkockáztatni – mondták a források.
A legjobbnak jelenleg azt tartják, hogy nagyjából kétszáz katona foglalkozzék kiképzéssel és átszervezéssel s ugyanennyi az ő védelmükkel. Mali hadserege 6-7 ezer fős, rosszul van felszerelve és kiképezve, harci morálja alacsony, amit bizonyít az is, hogy tavasszal fellázadt, ezzel nyitva teret az előrenyomuló szélsőségesek előtt.

Illegálisan gyűjtötte a színesfémet a guberáló, milliókat keresett