Megduplázódott a délkelet-ázsiai ópiumtermelés

A Kínában és más államokban tapasztalt megnövekedett kereslet hatására a mianmari és a laoszi parasztok több mákot ültetnek.

WL
2012. 10. 31. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világszervezet Kábítószer és Szervezett Bűnözés Elleni Hivatalának (UNODC) jelentése szerint a kelet-ázsiai és csendes-óceáni ópiumfogyasztók már a világpiac negyedét jelentik. Csak Kínában több mint egymillió heroinfüggő él, a térség fogyasztóinak több mint 70 százaléka.

A drog árának emelkedése miatt 2011 és 2012 között a mákültetvények területe Laoszban 66 százalékkal nőtt, és elérte a 6800 hektárt. Mianmarban pedig, amely Afganisztán után a második legnagyobb ópiumtermelő ország, a terület 17 százalékkal nőtt, és 51 ezer hektárt tesz ki az ENSZ-jelentés szerint. Összességében 2006 óta megkettőződött az ópiumtermelés a térségben annak ellenére, hogy Laosz, Mianmar és Thaiföld vállalta: 2012-ben csaknem 25 ezer hektárral csökkenti az ültetvények területét.

Oroszországban több mint egymillió ember fogyaszt afganisztáni eredetű heroint – közölte korábban a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemmel foglalkozó oroszországi hivatal vezetője.

A máktermesztés számos tényező függvénye, szerepet játszik benne a globális kereslet, a belső bizonytalanság és a munkanélküliség, valamint a más mezőgazdasági megélhetési formák hiánya is. Nem hagyható figyelmen kívül, hogy a probléma összefügg a terrorizmussal is – hangsúlyozta Zarar Ahmad Mokbel afgán kábítószer-ellenes miniszter az év elején, mikor saját országa kábítószer elleni küzdelmeiről számolt be Bécsben.

Az ópiumtermelés jövedelemforrás és üzlet

Az ENSZ-hivatal becslése alapján az ópiumtermelés értéke Mianmarban és Laoszban 2012-ben eléri a 431 millió dollárt, ami egyharmaddal több, mint egy évvel korábban volt. Egy kilogramm ópium termelői ára Laoszban jelenleg 1800, Mianmarban 520 dollár. A mianmari termelés várhatóan 690 tonna lesz, azaz a világtermelés mintegy tíz százaléka, Afganisztán részesedése a piacon mintegy 90 százalék.

A máktermesztéssel foglalkozó családok száma szintén nőtt: Laoszban 38 ezerre, Mianmarban pedig 300 ezerre. Az ENSZ-jelentés szerint nem várható, hogy a parasztok felhagynak a kiegészítő jövedelmet biztosító máktermesztéssel, főként azok nem, akik ebből fedezik az élelmiszer-ellátásukat.

Gary Lewis, az UNODC regionális képviselője szerint az ópiumtermesztés Mianmarban az etnikai összetűzésekkel is kapcsolatos, mivel a fegyverek beszerzését is ebből a forrásból biztosítják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.