„Jelen pillanatban Horvátország nem alkalmas a belépésre” – jelentette ki Gunther Krichbaum (CDU) a Saarbrücker Zeitung pénteki számában megjelent nyilatkozatában. Véleménye alátámasztásához idézte az Európai Bizottság e héten közzétett jelentését, amely jelentős hiányosságokat vet Zágráb szemére. A testület különösen a közigazgatásban, az igazságszolgáltatásban és a korrupció elleni harc terén talált hiányosságokat a horvát felkészülésben.
„Amennyiben nem tesznek komoly erőfeszítéseket, és nem történik haladás, nehézségeik támadnak a tagállamok parlamentjeiben esedékes ratifikálási eljárás során, mégpedig nem csupán Németországban” – figyelmeztetett Krichbaum. Úgy fogalmazott, Horvátországnak „a tenyerébe kell köpnie”, hiszen „nem létezik sziklaszilárd garancia” arra, hogy az ország 2013. július 1-jén EU-taggá válhat. „Ezzel Zágrábnak is tisztában kell lennie” – fűzte hozzá.
Hasonló húrokat pengetett csütörtökön az Európai Parlament egy német képviselője. A néppárti frakcióban helyet foglaló politikus a ZDF televízióban kijelentette: Bulgária és Románia elhamarkodott felvétele arra inti az EU-t, hogy alaposan fontolja meg az új tagjelöltek kérelmét, és szigorú vizsgálatnak vesse alá az EU előszobájában várakozó államokat. Brüsszel ezáltal sok utólagos problémától kímélheti meg magát.
Uniós jelentés
Szerdán ismertette az unió bővítésének következő tervezett lépéseit az Európai Bizottság. A stratégiai dokumentum mellett a bizottság országjelentéseket készített valamennyi tagjelölt (Törökország, Izland, Montenegró, Macedónia, Szerbia) és potenciális tagjelölt országról (Albánia, Bosznia-Hercegovina), monitoringjelentésben értékeli a csatlakozó Horvátország teljesítményét, Koszovó esetében pedig a Stabilizációs és Társulási Megállapodásra vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányt publikált.
Magyarország a még egységesebb, integráltabb és erősebb Európában, az együttműködés elmélyítésében érdekelt – hangsúlyozta Martonyi János külügyminiszter még márciusban. A magyar diplomácia vezetője úgy értékelte, hogy az Európai Unió válaszút elé érkezett: vagy a differenciált integrációt, a többsebességes, többszintű Európát, vagy az eddiginél is mélyebb együttműködést választja.