A forródrótról szóló kínai–japán megállapodást eredetileg az év végéig szerették volna tető alá hozni, de a megbeszéléseket felfüggesztették, amely szerint kínai részről álltak el a folytatástól. A valószínű ok, hogy Tokió a Kelet-kínai-tengeren lévő, vitatott hovatartozású Tiaojü, japánul Szenkaku-szigetek államosítása mellett döntött.
Az eredeti – júniusban egyeztetett – elképzelés szerint a felek egymás tájékoztatására forródrótot hoztak volna létre, illetve közös rádiófrekvenciában állapodtak volna meg, amelyet hajóik találkozásakor használnának. A két ország katonai vezetői évente egyszeri találkozójának tervéről is szó volt.
A Global Times által megszólaltatott szakértők szerint Peking vélhetően a nagyobb nyomásgyakorlás szándékával döntött a tárgyalások elhalasztásáról, de Tokiót hibáztatják, mert – úgymond – „kiprovokálta” a Tiaojü-szigetek körüli vitát.
Kínának hasonló megállapodása egyébként már van az Egyesült Államokkal, Dél-Koreával és Oroszországgal – írja a lap, s egyben idézi azokat az amerikai forrásokat, amelyek szerint a héten Richard L. Armitage volt amerikai külügyminiszter-helyettes más volt nemzetbiztonsági tisztviselőkkel Japánba és Kínába készül, hogy a feszültség enyhítésére törekedve közvetítsen a két ország között.
Erősíti a vitatott szigetek védelmét Japán
Időleges átcsoportosítást hajt végre a japán rendőrség, hogy erősítse a Japán ellenőrzés alatt álló, de Kína által sajátjának tekintett kelet-kínai-tengeri szigetcsoport környékén végzett biztonsági tevékenységét – jelentette hétfőn a Jomirui Simbun japán napilap. Az országos rendőr-főkapitányság arra utasította Kanagava és Oszak prefektúra rendfenntartó erőit, hogy néhány munkatársukat időlegesen a Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojö-szigetek felett közigazgatást gyakorló Okinava prefektúrába vezényeljék át.
Az átcsoportosított rendőrök a japán parti őrség őrjáratait fogják segíteni annak érdekében, hogy megakadályozzák a nem engedélyezett partra szállásokat és minden más törvénytelen tevékenységet a szigeteken és az azokat övező vizeken – írta a Jomiuri rendőrségi forrásokra hivatkozva, hozzátéve, hogy a közeljövőben tokiói rendőrök is érkezhetnek Okinavára. A japán jog szerint az állam területére való illegális behatolások kezelése a parti őrség és a rendőrség közös feladata.
Az okinavai rendőrség a közelmúltban kérte a többi prefektúra segítségét, mivel a szigetvita fellángolása óta nem tudott lépést tartani megnövekedett feladataival. A szigetek parti vizeire – amelyeket Japán szerint fennhatósága alá tartoznak – az elmúlt hónapokban számos kínai és tajvani hajó hatolt be, a kormányzati tiltás ellenére a szárazföldön több ízben partra szálltak kínai és japán nacionalista aktivisták.
A területi vita szeptemberben az után mérgesedett el, hogy a japán kormány állami kézbe vette a szigetcsoport három tagját, Peking heves tiltakozását és Kína-szerte Japán-ellenes tüntetéseket kiváltva.