Megszakadtak az egyeztetések Japán és Kína között

Elhalasztották a Japán és Kína közti véletlen tengeri összeütközések elkerülésére tervezett japán–kínai forródrótról szóló megállapodás előkészítését.

PR
2012. 10. 22. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A forródrótról szóló kínai–japán megállapodást eredetileg az év végéig szerették volna tető alá hozni, de a megbeszéléseket felfüggesztették, amely szerint kínai részről álltak el a folytatástól. A valószínű ok, hogy Tokió a Kelet-kínai-tengeren lévő, vitatott hovatartozású Tiaojü, japánul Szenkaku-szigetek államosítása mellett döntött.

Az eredeti – júniusban egyeztetett – elképzelés szerint a felek egymás tájékoztatására forródrótot hoztak volna létre, illetve közös rádiófrekvenciában állapodtak volna meg, amelyet hajóik találkozásakor használnának. A két ország katonai vezetői évente egyszeri találkozójának tervéről is szó volt.

A Global Times által megszólaltatott szakértők szerint Peking vélhetően a nagyobb nyomásgyakorlás szándékával döntött a tárgyalások elhalasztásáról, de Tokiót hibáztatják, mert – úgymond – „kiprovokálta” a Tiaojü-szigetek körüli vitát.

Kínának hasonló megállapodása egyébként már van az Egyesült Államokkal, Dél-Koreával és Oroszországgal – írja a lap, s egyben idézi azokat az amerikai forrásokat, amelyek szerint a héten Richard L. Armitage volt amerikai külügyminiszter-helyettes más volt nemzetbiztonsági tisztviselőkkel Japánba és Kínába készül, hogy a feszültség enyhítésére törekedve közvetítsen a két ország között.

Erősíti a vitatott szigetek védelmét Japán

Időleges átcsoportosítást hajt végre a japán rendőrség, hogy erősítse a Japán ellenőrzés alatt álló, de Kína által sajátjának tekintett kelet-kínai-tengeri szigetcsoport környékén végzett biztonsági tevékenységét – jelentette hétfőn a Jomirui Simbun japán napilap. Az országos rendőr-főkapitányság arra utasította Kanagava és Oszak prefektúra rendfenntartó erőit, hogy néhány munkatársukat időlegesen a Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojö-szigetek felett közigazgatást gyakorló Okinava prefektúrába vezényeljék át.

Az átcsoportosított rendőrök a japán parti őrség őrjáratait fogják segíteni annak érdekében, hogy megakadályozzák a nem engedélyezett partra szállásokat és minden más törvénytelen tevékenységet a szigeteken és az azokat övező vizeken – írta a Jomiuri rendőrségi forrásokra hivatkozva, hozzátéve, hogy a közeljövőben tokiói rendőrök is érkezhetnek Okinavára. A japán jog szerint az állam területére való illegális behatolások kezelése a parti őrség és a rendőrség közös feladata.

Az okinavai rendőrség a közelmúltban kérte a többi prefektúra segítségét, mivel a szigetvita fellángolása óta nem tudott lépést tartani megnövekedett feladataival. A szigetek parti vizeire – amelyeket Japán szerint fennhatósága alá tartoznak – az elmúlt hónapokban számos kínai és tajvani hajó hatolt be, a kormányzati tiltás ellenére a szárazföldön több ízben partra szálltak kínai és japán nacionalista aktivisták.

A területi vita szeptemberben az után mérgesedett el, hogy a japán kormány állami kézbe vette a szigetcsoport három tagját, Peking heves tiltakozását és Kína-szerte Japán-ellenes tüntetéseket kiváltva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.