Az Európa Tanács (ET) és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői szerint nem volt kiegyensúlyozott a választási küzdelem, az állami erőforrásokkal kampánycélból visszaéltek, a kampány- és pártfinanszírozás nem elég átlátható, a média pedig nem nyújtott kiegyensúlyozott tájékoztatást – összegezték kifogásaikat a nemzetközi megfigyelők.
A szavazást megelőző időszak bizonyos vonatkozásai visszalépést jelentettek az előző országos választás hasonló időszakával összehasonlítva – mutatott rá a több mint 600 megfigyelő véleményét összegző jelentés. Az, hogy Julija Timosenko ellenzéki vezető nem indulhatott jelöltként, szintén „károsan hatott a választási folyamatra” – állapították meg az EBESZ megbízottjai.
Vezet Janukovics a részeredmények alapján
A központi választási bizottság hétfő reggeli, részeredményeket tartalmazó közleménye szerint a szavazóhelyiségek 14,6 százalékában leadott voksokat számolták eddig össze, és ennek alapján Janukovics pártja a szavazatok 38,8 százalékát szerezte meg. A második helyen a hivatalos közlés szerint a bebörtönzött exkormányfő, Julija Timosenko pártja, az Egyesült Ellenzék áll a voksok 20 százalékával.
A központi választási bizottság előzetes adatai szerint a vasárnapi ukrajnai parlamenti választásokon való részvétel nem egészen 57 százalékos, vagyis a vártnál jóval alacsonyabb volt. Korábban elemzők és Volodimir Sapoval, a választási bizottság (CVK) elnöke is magas, 70 százalékot megközelítő részvételt jósolt. A CVK közlése szerint szerdán várható a választások előzetes végeredménye.
A KMKSZ csalódott az eredmények láttán
A törvényhozási választások szavazatainak 60 százalékos feldolgozottsága mellett látható, hogy a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) által indított egyéni képviselőjelölteknek – Kovács Miklós elnöknek, Brenzovics László és Gulács Géza alelnököknek – nem sikerült harmadik helynél jobb eredményt elérniük saját, számottevő magyar lakossággal rendelkező választókerületükben. Az eddig beérkezett adatok azt mutatják, hogy a kárpátaljai magyarlakta települések szavazóinak többsége a kormányzó Régiók Pártjának (PR) a jelöltjére adta le voksát.
A választási kudarccal kapcsolatban Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke hétfőn elmondta: „A mostani választásokon kifejezhető kárpátaljai magyar reakciónak – elméletileg – egyértelműnek kellett volna lennie, hiszen az ukrán politikum az utóbbi időben durva, sértő és lekezelő gesztusokat tett a kárpátaljai magyar közösség felé a magyar többségű parlamenti választókerület szétszabdalásával, a nyelvtörvény szelektív be nem tartásával s nem utolsósorban a kettős állampolgárság büntethetővé tételével.” A KMKSZ-elnök hangsúlyozta: „az ily módon sértett nemzeti önérzetnek ellensúlyoznia kellett volna a szavazatvásárlásokat és a voksolás manipulálására irányuló hatalmi kényszert és nyomásgyakorlást”. Megjegyezte: „a végeredmény azt mutatja, hogy a hatalomnak és a pénznek a nemzettudattal vívott párharcából a nemzettudat került ki vesztesen”.
A szélsőségek polarizálódáshoz vezetnek
Arra a felvetésre, hogy a magyarellenes megnyilvánulásairól is jól ismert szélsőjobboldali Szvoboda (Szabadság) – nagy meglepetésre – jelentős szavazataránnyal kerülhet be az ukrán parlamentbe, Kovács kifejtette: „A fasisztoid pártnak a törvényhozásba való bekerülése jól mutatja, hogy a nemzeti beállítottságú ukrán szavazótábor egyre inkább hajlamos arra, hogy a szélsőségek irányába menjen el, hogy ellensúlyozni tudja a másik tábort.” Szerinte ez mindenképpen az ukrán politikai élet polarizálódásához fog vezetni, ami jelentős mértékben megnehezíti majd a belpolitikai helyzet konszolidálását.
Példa nélküli a Szvoboda bekerülése
„Rendkívül veszélyes”, hogy a vasárnapi ukrajnai választások eredményeként bejutott az ukrán törvényhozásba a Szvoboda párt – mondta egy hétfői budapesti rendezvényen Fedinec Csilla történész, hozzátéve, korábban nem volt példa arra, hogy egy „ilyen jellegű” párt bekerült volna a kijevi parlamentbe. A történész meglepőnek tartja a szélsőséges nacionalista párt 10 százalék feletti eredményét, az előrejelzések csak 5-7 százalékos támogatottságot jósoltak. Kitért arra, hogy a külföldön leadott szavazatok közül a Szvoboda kapta a legtöbbet, a Magyarországon leadott voksok alapján a negyedik helyet szerezte meg. A Vitalij Klicsko profi ökölvívó vezette Udarról (Ütés) úgy vélekedett, elért eredménye alapján országos párttá nőtte ki magát.
Ötpárti parlament Ukrajnában
A Kommunista Párt is „összeszedte magát” és jól szerepelt – közölte Fedinec Csilla. Megjegyezte, a párt Ukrajna függetlenedése óta mindig bekerült a parlamentbe, és ha nem is jutott kormányra, gyakran a mérleg nyelve lett.
A felmérések szerint öt párt jut be a parlamentbe. Harmadik helyen végzett az Udar 13,2 százalékkal, negyedik lett a Kommunista Párt 13 százalékkal, és ötödikként bejuthat a Szvoboda párt, amely az exit pollok alapján 11-12 százalékos támogatottságot szerzett.
Magyar képviselő is helyet kaphat a Tisztelt Házban
Hat év után ismét lehet kárpátaljai magyar képviselője az ukrán parlamentnek, miután a vasárnapi ukrán parlamenti választások előzetes eredményei szerint Gajdos István, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke nagy valószínűséggel parlamenti mandátumot szerez a kormányzó Régiók Pártjának (PR) választási listáján.
Az MTI érdeklődésére Gajdos István, aki Beregszász polgármestere is, hétfőn elmondta: biztosra veszi, hogy parlamenti mandátumot szerez, hiszen a PR viszonylag jó eredményeket ért el a vasárnapi választásokon.
Gajdos elmondta: őt is aggodalommal tölti a Szvoboda 10 százalékos támogatottsága, és hozzátette: „Remélem, hogy a szavazatok feldolgozása után az új összetételű ukrán parlamentben a kisebbségbarát pártok lesznek többségben és alakíthatnak kormányt.”