Nobel-díjat érdemel, aki megoldja a helyzetet

Helyhatósági választásokat tartanak vasárnap Bosznia-Hercegovinában, ahol a romló gazdasági helyzet miatt egyre feszültebb a helyzet.

Kovács András
2012. 10. 07. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb mérföldkőhöz érkezhet Bosznia-Hercegovina a vasárnapi helyhatósági választást követően, mivel a nacionalista erők megerősödése esetén akár a roppant bonyolult módon összerakott állam is veszélybe kerülhet. A legutóbbi, 2008-as önkormányzati voksoláson a nacionalista erők kerekedtek fölül, míg az ország egységét hangsúlyozó erők háttérbe szorultak.

Az államalakulat egyébként egyáltalán nincs könnyű helyzetben, mivel a válság előtt még több mint ötszázalékos növekedést tudott felmutatni, de azóta éppen csak hogy nincsen recesszióban. Éppen ezért kellett a valutaalaphoz fordulnia az országnak, így Bosznia 2009 júliusában 1,15 milliárd euróról szóló készenlétihitel-megállapodást kötött az IMF-fel, de csak 380 millió eurót hívott le. 2010 októberében a megállapodást befagyasztották, miután a délszláv ország nem teljesítette a hitel fejében vállalt kötelezettségeit.


Mély válság

A Nemzetközi Valutaalap szeptember 26-án jóváhagyta a Boszniával megkötött új, bő 400 millió euró értékű, két évre szóló hitelmegállapodást. A közlés szerint Bosznia 60,8 millió eurót azonnal lehívhat a pénzből. Az IMF közölte, a legújabb adatok szerint Boszniában a külső kereslet visszaesése miatt meredeken lelassult a gazdaság. A hitelből egyrészt befoltozzák a költségvetési lyukakat, másrészt megújítják a jövőre lejáró államadósságot – mondta a valutaalap egy illetékese még júliusban.


„A válság roppant mély és elhúzódó, ezért aki tudja a megoldást, az mindenképpen Nobel-díjat érdemelne” – erről már Slavo Kukic, a mostari egyetem tanára, politikai elemző beszélt. Szólt arról is, hogy az 1990-es évekhez képest sokkal élesebbek a politikusok nyilatkozatai és a nemzetközi közösség sem segíti a gazdasági helyzet rendezését, ami a biztonság egyik alapja. Hasonlóan vélekedett egy másik elemző is, aki szerint szintén nem használ a mostani helyzetben, hogy főként a szerb politikai közösség vezetői meglehetősen nyersen nyilatkoznak.

Színészek is ringbe szállnak

Vasárnap 139 város vezetőjéről és képviselő-testületéről döntenek majd a választók, de a legnagyobb küzdelem Szarajevó birtoklásáért megy. A várost teljesen elborították a választási plakátok, amelyekből az is kiderült, hogy a mostani megmérettetésen nemcsak politikusok, hanem színészek, sportolók, énekesek is megpróbálnak a politikai életben érvényesülni.


Vélhetően a közelgő választás és a kedélyek nyugtatása miatt az Európai Unió szarajevói különmegbízottja úgy nyilatkozott, hogy Bosznia 2020-ban csatlakozhatna az EU-hoz, de ehhez el kell kezdenie a szükséges reformok végrehajtását. Peter Sorensen a bijeljinai BN tévének nyilatkozva azt mondta, hogy ha figyelembe vesszük a térség országainak, Horvátországnak és Szlovéniának a tapasztalatát, és számolunk a megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséhez szükséges 2,5 évvel, akkor nem tévednek azok, akik 2020-at emlegetik az uniós csatlakozás lehetséges időpontjaként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.