Szabadul-e Oroszország az olaj fogságából?

Az orosz gazdaság a magas olajáraknak köszönhetően továbbra is gyorsabban növekszik, mint a fejlettek többsége.

Stier Gábor (Szentpétervár)
2012. 10. 22. 11:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy másfél évtized múlva érezhetően csökken az olajkitermelés Oroszországban, s ez a tényező lassítani fogja a gazdaság növekedését is. Mindezt Andrej Belouszov gazdasági miniszter fogalmazta meg, feltételezve, hogy 2020 körül a kitermelés az éves 510 millió tonnás szinten stabilizálódik. Az új kelet-szibériai és északi mezők ugyanis csupán kompenzálni tudják a régiek kiürülését. Ráadásul a prognózisok szerint évente 1-1,5 százalékkal a belső fogyasztás is növekszik, így az export csökkenésére kell számítani. Ehhez jön még, hogy Európában csökken a kereslet az orosz gázra. Ezeket az előrejelzéseket alátámasztják az idei mutatók is, hiszen a tavalyi évhez képest eddig 3,3 százalékkal csökkent a gázexport.

Jacques Sapire francia és Pami Aalto finn szakértők a tartalékok tekintetében optimisták, s úgy látják, azok a jövő évszázad elejéig is kitartanak, fontosabb kérdésnek tartják ennél, hogy Oroszország meg tudja-e tartani jelenlegi piacait. Európa ugyanis szigorít az együttműködés szabályain, s új mezőket feltárva Norvégia is növeli a szállításait, így a jelenleginél erősebb versenytársként jelenik meg. Ezért rugalmasabb árképzésre van szükség, s persze bővíthetők az ázsiai exportlehetőségek is. Borisz Gurvics orosz közgazdász mindehhez még halkan megjegyzi, hogy közben figyelni kell arra is, hogy csökken az orosz energiaszektor rentabilitása.

Míg a válság előtti években az energiahordozók kitermelése évi 6-7 százalékkal bővült, s a GDP növekedés mintegy 2,5 százalékát adta, addig ma ez a mutató közelít a nullához. Így több elemző szerint az energetikai szektor a gazdaság működésének motorjából annak fékezőjévé válhat. Egyértelmű éppen ezért az az elhatározás, hogy csökkentsék a költségvetés függését az olaj- és gázexporttól. Jelenleg ugyanis a kiadások nagyjából felét finanszírozza az állam az energiahordozók exportjának bevételeiből, s ez az arány csak növekszik.

Persze, eközben arról sem szabad elfelejtkezni, hogy az olajnak és a gáznak köszönhetően alacsony a munkanélküliség, az adósság csupán a GDP 10 százalékát teszi ki, míg folyamatosan nő az ország arany- s valutatartaléka. Az olajnak köszönhető az is, hogy a válság ellenére a fejlett országokat meghaladó, 4 százalék körül lesz idén is a növekedés, s ez a dinamika az elemzők várakozása alapján megmarad a következő években is. Ám hogy így maradjon ez később is, ahhoz egyrészt elengedhetetlen az energetikai szektor technológiai megújulása, másrészt a gazdaság diverzifikálása.

Ezt húzta alá Leonyid Grigorjev, a moszkvai Üzleti Főiskola világgazdasági tanszékének vezetője is, kiemelve az orosz gazdaság szerkezeti és szervezeti átalakításának szükségességét. Vitaindító tanulmányában a professzor egyébként terméketlennek nevezte az olajból származó bevételek fejlődésre káros hatásáról folyó vitát. A megfelelő intézményi rendszer mellett ugyanis ez a forrás a fejlődés záloga lehet, míg a hatékonyan működő szervezeti keretek nélkül csak a stagnálást állandósíthatja.

Példaként hozza fel az elmúlt éveket, amikor éppen ennek hiányában nem tudott az energetikai szektor a modernizáció motorjává válni. Ehelyett az üzleti szférában túlerősödött az állam szerepe, amely leginkább a bürokráciát hizlalta. Grigorjev egyébként hosszú távon átlagosan 140 dolláros, tehát kedvező olajárral számol, ám mint megjegyzi, ezt már a gazdasági diverzifikáció levezénylésére kellene felhasználni. Jean-Francois Rischard francia elemző a tartalékok fogyását és a fogyasztás növekedését prognosztizálva még ennél magasabb 200 dollár körüli hordónkénti árral számol 2030-ra, hozzátéve, hogy az orosz gazdaság azonban nem alapulhat erre, s kreatívabbá kell válnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.