Tárgyalóasztalhoz ülhet Amerika és Irán

Fordulópont jöhet az iráni kérdésben, a The New York Times információi szerint ugyanis a két ország közt megindulhatnak a közvetlen tárgyalások Irán atomprogramjáról.

Kovács N. László
2012. 10. 21. 14:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az áttörésről az Obama-kormány vezető – ám természetesen nevük elhallgatását kérő – tisztségviselői számoltak be a lapnak, de a közelgő tárgyalásokról az iszlám köztársasággal kapcsolatot tartó diplomaták csoportja is értesült. A szemtől szembeni egyezkedést évek óta sürgetik az amerikai diplomaták – most, talán az erősödő szankciók vagy a háború fenyegetése miatt, úgy tűnik, végül sikerrel jártak. A The New York Times információi szerint a megegyezés az amerikai tárgyalók és Hamenei ajatollah közvetlen beosztottjai közt jött létre – a legfelsőbb vezető egyelőre még nem bólintott rá az ügyletre, az ő szava pedig könnyen véget vethet a bimbózó egyezségnek. Az irániak azt is közölték, csakis az elnökválasztás után hajlandóak tárgyalóasztalhoz ülni – hiszen lehet, hogy Barack Obama már csak néhány hónapig marad hivatalban.

Már elkezdték kidolgozni a javaslatokat?

A külügyminisztérium, a Pentagon és a Fehér Ház a lap információi szerint ennek ellenére máris elkezdte kidolgozni a javaslatokat, melyeket az Egyesült Államok az asztalra tehet egy esetleges tárgyalás esetén. Az egyik ajánlat a „többet többért” névre hallgat, ennek keretében az atomprogram fokozatos kivezetéséért egyre több szankciót vonnának vissza. Amerika emellett átvághatja a gordiuszi csomót, és végső megegyezést is javasolhat – például egy korlátozott, civil urándúsítási kvóta engedélyezését.

A hír az elnök kezére játszhat, hiszen Obama elmondhatja, kormánya diplomáciai áttöréshez közeledik az iszlám köztársasággal, a haladást pedig könnyen semmissé teheti, ha a választók ellenfelének szavaznak bizalmat novemberben. A közelgő tárgyalások híre ugyanakkor negatívan is érintheti Obamát, hiszen republikánus ellenfelei szerint így is túlságosan kesztyűs kézzel bánik Iránnal. Sokak szerint az elmúlt években egyértelművé vált, hogy a szankciók és a tárgyalások nem működnek, mivel a közel-keleti ország csak az időt húzza velük, és közben javában dolgozik atomfegyverén. A kérdést nehezíti, hogy Mitt Romney, a konzervatívok elnökjelöltje más álláspontot képvisel az iráni atomprogrammal kapcsolatban – míg Obama szigorú ellenőrzés mellett elfogadhatónak tartaná a polgári célú urándúsítást, addig Romney szerint ez is túl veszélyes a közel-keleti békére – és természetesen Izraelre – nézve. Ugyanakkor ha Romney a tárgyalások ellen szólal fel, azzal tulajdonképp a háború mellett tesz hitet – Afganisztán és Irak után ez sem biztosan népszerű álláspont ma Amerikában.

A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője tagadta, hogy bármilyen titkos egyezség született volna a két ország között a tárgyalásokról. „Nem igaz, hogy az Egyesült Államok kétoldali megbeszélésre készül Iránnal. Célunk továbbra is az, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának keretében jussunk megegyezésre” – fogalmazott Tommy Vietor.

(The New York Times, nytimes.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.