Tiszteletdíjért vállalták a nyugalmazott katonai vezetők

A brit hadsereg egykori legmagasabb rangú katonai vezetői vállalkoztak volna etikai kérdéseket felvető, illetve egyenesen tiltott lobbitevékenységre.

BL
2012. 10. 14. 18:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tekintélyes vasárnapi brit konzervatív lap külföldi hadiipari cégek üzleti kijáróinak álcázott riporterei felkeresték például Lord Richard Dannatt nyugalmazott tábornokot, aki 2006-tól három éven át a brit fegyveres erők vezérkari főnöke volt, arra kérve őt, hogy a brit védelmi minisztériumon belüli kapcsolatait mozgósítva segítse egy dél-koreai hadiipari cég nagy-britanniai értékesítési terveit.

Az ajánlat alapján Lord Dannatt évi százezer fontos (35 millió forintos) tiszteletdíjjal járó tanácsadói tisztséget kapott volna a dél-koreai vállalat igazgatótanácsában, ha eléri, hogy a cég 400 millió font értékben pilóta nélküli repülőgépeket szállíthasson a brit hadseregnek. A vasárnapi beszámoló szerint – amelyet a The Sunday Times rejtett kamerával készített videofelvételekkel is kiegészített – a volt brit vezérkari főnök „méltányosnak” nevezte a tiszteletdíjat, és megígérte, hogy felveszi a cég nevében a kapcsolatot a védelmi minisztérium beszerzési részlegének vezetőjével.

Kész megkerülni a szabályt

A lap riporterei hasonló ajánlatokkal felkeresték Sir John Kiszely altábornagyot, a Falkland-szigetekért Argentínával harminc éve megvívott háború egyik volt hadműveleti parancsnokát, a brit hadsereg mellett működő Védelmi Akadémia egykori igazgatóját is. Kiszely jelenleg a Royal British Legion, vagyis a brit fegyveres erők aktív és volt tagjait támogató érdekvédelmi és jótékonysági szervezet vezetője, és e minőségében nem végezhetne lobbitevékenységet magánvállalatok számára. Ennek ellenére megígérte, hogy a személyesen a brit kormányfővel veszi fel a kapcsolatot az álcázott riporterek által „képviselt” vállalat érdekében.

A The Sunday Times munkatársai megkeresték Sir Trevor Soar tengernagyot, a brit királyi haditengerészet ez év januárjában leköszönt volt flottaparancsnokát is. Az előírások szerint a brit fegyveres erők magas rangú tisztjei nyugállományba vonulásuk után két évig nem vállalhatnak semmiféle érdek-képviseleti tevékenységet hadiipari magáncégek számára, Sir Trevor azonban a lap riportereinek nyíltan kijelentette, hogy kész megkerülni ezt a szabályt.

A minisztérium vizsgálatot indít

Philip Hammond brit védelmi miniszter a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: a beszerzést olyan „robusztus” előírások szabályozzák, amelyek egyszerűen nem adnak lehetőséget arra, hogy nyugalmazott főtisztek befolyásolják a hadfelszerelés beszerzési folyamatát. Hammond ezzel együtt kijelentette: vizsgálat indult a minisztériumnál annak kiderítésére, hogy történtek-e szabálysértések.

A miniszter hozzátette: az eset kapcsán felmerülhet annak felülvizsgálata is, hogy a brit fegyveres erők nyugalmazott katonai vezetői milyen szinten tarthassák fenn kapcsolataikat a védelmi tárcán belül. Hammond szerint „nagyon sok indok” szól amellett, hogy a minisztérium fenntartsa a kapcsolatot a nyugállományba vonult egykori parancsnokokkal, de ha e volt magas rangú tisztek „kereskedelmi célokból” visszaélnek ezzel, akkor hozzáférésüket a minisztériumi tisztviselőkhöz szigorítani kell, sőt esetleg fel is kell számolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.