Tóásó-ügy: egyes vádlottak egészségi problémákkal küzdenek

Továbbra is eljárási kérdések uralják annak a Bolíviában kezdeményezett pernek a lebonyolítását.

TK
2012. 10. 10. 6:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bírósági tárgyalás helyszínét többször megváltoztatták. Helyi idő szerint kedd délután a dél-bolíviai Tarija városában összeült a bíróság, ám az eljárás lebonyolításában gondot okozott egyebek között, hogy számos vádlott nem jelent meg. A perbe fogottakat eleve különböző városokban tartották fogságban vagy házi őrizetben, köztük a fővárosban, La Pazban, illetve Santa Cruzban. Tarija viszont mindkét helyszíntől messze van. Több vádlottnak a rossz egészségi állapota nem tette lehetővé az utazást.

A vádlottak közé tartozik Gary Prado Salmón nyugalmazott tábornok is, aki a hadsereg századosaként 1967-ben annak a járőrnek volt a parancsnoka, amely a délkelet-bolíviai őserdőben elfogta a legendás argentin–kubai gerillavezért, Ernesto Che Guevarát. Az ő és négy társa esetében a bírák most elrendelték, hogy hatósági úton szállítsák őket a per helyszínére, mivel nem jelentek meg a tárgyalás tervezett kezdetére.

Tóásó-ügy: a bíróság továbbra sem tudott felesküdni

A tárgyalás egyik bírája, Julia Elena Gemio a Santa Cruzban megjelenő El Mundo című újság szerint kedden kijelentette, hogy az eljárást „a lehető legnagyobb átláthatóság mellett” kívánják lefolytatni. Az elnöklő Sixto Fernández bíró azt is jelezte, éppen azért helyezték át a pert Tarijába, mert egyes vádlottak egészségügyi problémákkal küzdenek. Több védő ugyanakkor továbbra is amellett kardoskodik, hogy az eljárás helyszíne inkább Santa Cruz legyen.

A magyar–román állampolgárságú vádlott nővére, Tóásó Edit az MTI érdeklődésére kedd éjjel elmondta, hogy tudomása szerint a bíróság továbbra sem tudott felesküdni, ami szintén kérdésessé teszi a per lefolytatását. Tóásó Edit egyúttal beszámolt arról is, hogy testvérét más vádlott-társaival együtt igencsak kifogásolható körülmények között szállították Tarijába, egy szűk, az alapvető szükségletek biztosítására sem alkalmas cellában helyezve el őket.

Tóásó Elődnek már szabadlábon kellene lennie a bolíviai törvények szerint – erről Adrian Oliva Alcazar beszélt a Hír TV-nek. A bolíviai ellenzéki politikus jelezte, hogy ha átveszik a hatalmat, akkor az eddigi jogsértések miatt bíróság elé állítják Evo Morales jelenlegi államfőt. – Latin-amerikai országok politikusainak egy szervezetével is együttműködik a magyar kormány Tóásó Előd ügyében – közölte korábban Németh Zsolt külügyi államtitkár.

Tóásó Előd nővére, Tóásó Edit és Lukács Csaba újságíró augusztus elején arról számolt be: Magyarországra került a Tóásó-ügy több dokumentuma, ám azt a család vissza kívánja juttatni a bolíviai hatóságoknak. Tudjon meg többet a Tóásó-ügyről!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.