Több mint kétharmaduk esetében korrupció miatt indítottak eljárást – írta a legfőbb ügyészség ügyésze a China Daily című angol nyelvű kínai napilap hétfői számában. Mint mondta, a leginkább érintett ágazatok között van az építőipar, a vasútügy, a közlekedés, a pénzügy és az ingatlanfejlesztés. Ezekre jellemző a központosított döntéshozatal és pénzelosztás, valamint az intenzív tőkeáramlás – magyarázta Szung Han-szung igazgató.
Növekszik azoknak a korrupt hivatalnokoknak a száma, akik igyekeznek külföldre menekíteni illegális vagyonukat.
Az ügyész szerint ezek az emberek először külföldre küldik családtagjaikat, hogy ott telepedjenek le, kezdjenek vállalkozásba vagy tanuljanak. Ezután juttatják ki pénzüket „átmosva”, illegális bankokon keresztül vagy befektetésekkel, majd maguk is külföldre távoznak.
A Cajhszin üzleti lap által nemrégiben közölt cikkében az áll, hogy a kínai központi bank becslése szerint az 1990-es évek közepétől körülbelül 18 ezer állami hivatalnok szökött külföldre, összesen 127 milliárd dolláros (793 milliárd forint) vagyonnal.
A kenőpénzek a legegyszerűbb borítékos megoldással kezdődnek, és vannak, akik tanácsadói díjat vagy beruházási részesedést, tulajdonrészt, osztalékot fizetnek, vagy akár a „fontos ember” gyermekének külföldi tanulmányait fedezik.
Az idén létrehoztak egy olyan központi adatbázist, amely a korrupciós ügyekben már érintetteket – így a vesztegető magánszemélyeket és cégeket is – nyomon követi, hogy azokat adott esetben kizárhassák a beruházásokból.
A gond fő oka Szung szerint az elavult vezetési struktúra és a központosított hatalom. A megoldás pedig a gazdasági, politikai és közigazgatási reform, a vezetők hatalmának korlátozása és az ellenőrzés szigorítása.
Szung elmondta, hogy a legfőbb ügyészség együtt akar dolgozni a törvényhozással egy korrupcióellenes törvény megalkotásán.
A China Daily szerint ez a vagyonbevallások rendszerének kialakítását is magában foglalja majd. Kínában jelenleg a megyei szintnél magasabb beosztású vezetőknek kell bevallaniuk a vagyonukat, de nem az állami, hanem a felsőbb pártszerveknek, és ezek az adatok nem nyilvánosak.