A török hatóságok „világszerte az egyik legnagyobb hadjáratot folytatják a sajtó ellen” – áll a helyi idő szerint vasárnap este New Yorkban közzétett beszámolóban, amelyből kiderült: 76 török újságíró van bebörtönözve. Ez világszerte a legmagasabb ismert szám. A legtöbb újságírót munkájával kapcsolatban, terrorvádakkal juttatták rácsok mögé. A sajtó bebörtönzött munkatársainak 70 százaléka kurd, akiket a betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) támogatásával vádolnak.
Szeptemberben 44 újságíró ellen indult eljárás azzal a váddal, hogy segítették a kurd szeparatisták törekvéseit. A CPJ jelentése szerint néhány esetben a vád olyan, mintha a George Orwell műveiben leírt totalitárius államban született volna.
Hat év ítélet nélkül
A bizottság bírálta az újságírók vizsgálati fogságának időtartamát is: az egyik esetben például egy rádióadó újságírónőjének hat évet kellett rácsok mögött töltenie anélkül, hogy ügyében ítélethirdetésre került volna sor. Emberi jogi aktivisták és az Európai Unió már régóta hangoztatja, hogy a Törökországban érvényben lévő szigorú terrorellenes törvényeket az igazságszolgáltatás az erőszakmentes tiltakozások vagy épp a kormány kritikusai ellen használja fel.
A CPJ szerint Sadullah Ergin török igazságügyi miniszter a jelentéshez fűzött állásfoglalásában hangsúlyozta: a kormánynak nincs szándékában üldözni a bíráló hangokat, a szabad véleménynyilvánításhoz való jog azonban nem terjedhet ki az erőszakcselekmények és a „terrorista propaganda” támogatására.