A kormányzó jobbközép liberális Polgári Platform (PO) és a Lengyel Parasztpárt (PSL) koalíciójának bizalmi szavazására a 2013. évi kormánytervekről szóló miniszterelnöki beszámoló és vita után kerül sor. Tusk beismerte, hogy sokan ellenezték a bizalmi indítvány kezdeményezését, amelyet azért nyújtott be, mert terveinek megvalósításához a kormánynak parlamenti többségre van szüksége.
A miniszterelnök beszédének középpontjában a gazdasági helyzet, a munkahelyek és a társadalmi kérdések álltak. „A jövő év nem csak Lengyelország számára jelent nehéz évet” – hangsúlyozta. A kormányfő prioritásként nevezte meg a gazdasági növekedés megtartását, amely lehetővé tenné a létező munkahelyek fenntartását. A fejlesztések fontos részének nevezte a tudományos infrastruktúra kiépítését is.
Donald Tusk: Forradalomra van szükség
Kiemelte, hogy a 2014–20-as uniós költségvetésben Lengyelország legalább 300 milliárd zlotyra számít. A gazdasági válság kontextusában a család és a gyermekek biztonságát is kulcsfontosságúnak nevezte. Hangsúlyozta, hogy Lengyelországnak demográfiai forradalomra van szüksége, ennek érdekében a kormány javasolni fogja a szülési szabadság meghosszabbítását hat hónapról egy évre.
Szakértők szerint Tusk ezzel a lépéssel meg akarja előzni legfőbb vetélytársa, a nemzeti jobboldali ellenzék vezére, Jaroslaw Kaczynski akcióját, aki néhány nappal ezelőtt közölte: még idén bizalmatlansági indítvány benyújtásával tervezi megbuktatni a kormányt.
A tavaly októberben újabb négy évre megválasztott Tusk pártjának népszerűsége az elmúlt időszakban megkopott, egyes közvélemény-kutatási adatok szerint Kaczynski pártja, a Jog és Igazságosság (PiS) már megelőzte a Polgári Platformot.
Donald Tusk kezdeményezésének, a bizalmi szavazásnak kockázatai is vannak, tekintettel arra hogy a kormánykoalíciónak csak csekély többsége van a Szejmben. Amennyiben a többség nem szavaz bizalmat, a kormányfőnek be kell nyújtania lemondását.