Választás: ellentmondásos hírek Srebrenicából

Ellentmondó közlések láttak napvilágot hétfő hajnalban a boszniai Srebrenicában előző nap lebonyolított helyhatósági választások eredményéről.

PR
2012. 10. 08. 5:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A boszniai központi választási bizottság a szavazás után azt közölte: Srebrenicára vonatkozóan egyelőre „nem rendelkezik eredményekkel”, de hétfő délután sajtótájékoztatót tartanak. Az akkor muzulmán többségű városban 1995-ben a második világháború utáni legsúlyosabb európai tömegmészárlást hajtották végre boszniai szerb katonák. A nyolcezer áldozatot követelő vérengzésre és az azt követő kivándorlási hullámra tekintettel eddig azok a bosnyákok is választójoggal bírtak, akik innen származtak, ám külföldre menekültek.

Ez a különleges rendelkezés azonban most hatályát vesztette, ezentúl csak az vehet részt a választáson, akinek Srebrenicában kiállított személyi igazolványa van és a városban él. Emiatt elképzelhető, hogy a városnak szerb polgármestere lesz: a választói névjegyzékben nyolcezer szerb szerepel négyezer bosnyákkal szemben.

Hétfő hajnalban a helyi választási bizottság elnöke, Nemir Alivukovic az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, hogy a szerb jelölt, Vesna Kocevic áll az élen, bár a szavazatok egyharmadának számlálása még tart. Camil Durakovic, a muzulmán jelölt viszont győztesnek mondta magát, arra hivatkozva, hogy a még meg nem számlált voksok a muzulmán lakosságtól származnak.

Harc volt a srebrenicai választás

Durakovic – aki eddig a város első embere volt – egyúttal hangoztatta: a mostani választás harc volt a népirtást tagadók politikája és azoké között, akik azt akarják, hogy azt a drámát soha ne felejtsék el. Kocevic a népirtás szó használatát elutasította ugyan, de úgy nyilatkozott, a muzulmánoknak nem kell félniük, ha ő nyer. „Képes vagyok arra, hogy elődeimnél többet tegyek a közösségek közti bizalom helyreállításáért” – fogalmazott.

Boszniában nem csak Srebrenicát érintette a helyhatósági választás. Országszerte több mint 3,1 millió szavazásra jogosult polgár adhatta le voksát mintegy 5100 szavazóhelyiségben a helyi önkormányzatok képviselőire és összesen mintegy 140 polgármesterre. Egyedül az etnikai vonalak mentén megosztott Mostarban nem választottak polgármestert, mert az ottani muzulmán és horvát pártoknak nem sikerült dűlőre jutniuk az új választási szabályokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.