A 41 éves üzletember, aki folyékonyan beszélte a mandarin nyelvet, s mellékállásban az Aston Martin márkájú luxusautók kínai forgalmazójának az alkalmazottja (is) volt, 2010 óta szolgáltatott információkat Po Hszi-laj csungkingi párttitkár családjáról és környezetéről a londoni titkosszolgálatnak (MI6) – derítették ki az amerikai üzleti lap munkatársai.
Kínában a politikai vezetők magánélete államtitoknak számít. Ezért az ilyen személyekre és családjukra vonatkozó értesülések nagy becsben állnak a nyugati kormányok szemében, amelyek ilyen módon is megpróbálnak betekintést nyerni az átláthatatlan politikai rendszer működésébe.
Tagadják, hogy kém lett volna
Az angol hatóságok megkísérelték elejét venni azoknak a találgatásoknak, miszerint Heywood kém lett volna. Az első ilyen célzást éppen a WSJ tette, amikor idén márciusban arról írt, hogy a brit üzletember Kínában „alkalmanként” dolgozott egy londoni székhelyű, üzleti információkat hasznosító vállalatnak. Utóbbit a brit külföldi hírszerzés (MI6) egy volt tisztje alapította, s a munkatársai között számos egykori kém akadt.
William Hague brit külügyminiszter, az MI6 felügyeletét ellátó kormánytag áprilisban szakított azzal a londoni szabállyal, hogy a kormány nem fűz megjegyzést a hírszerzést érintő ügyekhez, sajtóhírekhez. Április 26-án kiadott közleményében leszögezte: Heywood „semminemű minőségében nem volt a brit kormány alkalmazottja”.
Az ügyet ismerő személyek szerint technikai értelemben ez igaz is volt. Ennek ellenére Heywood „készséges és sokat tudó” informátor volt. Az MI6-on belüli kapcsolattartója úgy minősítette őt, mint „hasznos” forrást egykori kollégái számára. „Sok kicsi sokra megy” – idézte fel az egykori kolléga Heywood tevékenységét, így jellemezve a Heywood értesülésein alapuló hírszerzési jelentéseket.