A NATO-nak továbbra is fenn kell tartania erejét

A NATO európai tagállamai között csak két olyan van, amely a GDP szervezet által megkövetelt két százalékát fordítja a védelemre.

TK
2012. 11. 12. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az észak-atlanti szövetség parlamenti közgyűlésének záró napján Anders Fogh Rasmussen a cseh fővárosban ismételten felhívta a figyelmet a védelmi kiadások további csökkenésének veszélyeire. Rámutatott, hogy a NATO európai tagállamai között csak két olyan van, amely a GDP szervezet által megkövetelt két százalékát fordítja a védelemre.

Ugyanakkor a biztonsági kockázatok a gazdasági válság idején is fennállnak. „Sőt, bonyolultabbá is válhatnak” – mutatott rá a főtitkár. „Védelmi erőnket ezért meg kell őriznünk” – hangsúlyozta Rasmussen. A főtitkár szerint a tagállamoknak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy a védelmi kiadásokat legalább a mai szinten tartsák, s amint javul gazdasági helyzetük, emelni kellene azokat.

A cseheknél is probléma

Petr Necas cseh miniszterelnök felszólalásában elismerte, hogy a katonai kiadások szinten tartása országa számára is nagyon komoly és égető probléma. Prága szintén a GDP két százalékánál kevesebbet költ a védelemre és a hadseregre. „Csehország számára pillanatnyilag a legfontosabb az, hogy sikerüljön stabilizálni a közkiadásokat. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy ez a probléma ne legyen kedvezőtlen hatással NATO-beli kötelezettségvállalásainkra” – jelentette ki Necas.

A NATO tevékenységének finanszírozása a parlamenti közgyűlés ülésszakának egyik fő témája volt. A prágai tanácskozás résztvevői kiemelt figyelmet fordítottak a szíriai válságra, az ukrajnai helyzetre és napirendre került a szervezet bővítése is. Téma volt még a szomáliai partoknál tevékenykedő kalózok ügye, az iráni atomprogram, illetve a NATO és az észak-afrikai államok kapcsolata is.

Politikai megoldás

Rasmussen üdvözölte a szír ellenzék együttműködési megállapodását, s úgy vélte, hogy politikai megoldást kell találni a helyzetre. A NATO esetleges beavatkozása nincs napirenden. „A NATO beavatkozását Szíriában senki sem kérte, sem az ellenzék, sem a régió államai. Ebből azt a következtetést vontuk le, hogy a megoldás a politika terén van” – szögezte le a főtitkár. Hangsúlyozta: a NATO „minden szükséges lépést” megtesz annak érdekében, hogy megvédje a szövetséges Törökországot a válság kedvezőtlen hatásaival szemben.

A háromnapos fórumon a NATO összes tagországa képviseltette magát, és vendégként részt vettek a szervezethez csatlakozni kívánó országok – Bosznia és Hercegovina, Macedónia, Montenegró, Grúzia – képviselői is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.