Az ENSZ-megbízott, az indonéz Marzuki Darusman helyi idő szerint pénteken terjesztette elő jelentését a világszervezet Emberi Jogi Tanácsában. Az észak-koreai megbízott ebben felrótta, hogy az országban szemernyit sem javult az emberi jogi helyzet azóta, hogy Kim Dzsong Un a múlt év decemberében elhunyt apja, Kim Dzsong Il örökébe lépett.
Csaknem 20 millió ember éhezik
Az ENSZ emberi jogi képviselője elsősorban azt kifogásolta, hogy a fiatal észak-koreai vezető „első, második és harmadik prioritása” a hadsereg erősítése, miközben a 25 milliós lakosság jelentős része szenved a krónikus élelmiszerhiánytól. A hiányos táplálkozás legkevesebb 16 millió embert sújt – szögezte le a jelentés.
A biztos rámutatott arra, hogy Észak-Korea továbbra is mélyen gyökerező gazdasági problémákkal küzd. Ennek kapcsán arra szólította fel a jelenlegi phenjani vezetést, hogy a hadsereg fejlesztése helyett sürgősen tegyen erőfeszítéseket az élelmiszer-, a gyógyszer-, valamint az ivóvízellátás biztosítására.
Észak-Korea: az ENSZ és az Európai Unió emberei elfogultak
Phenjan képviselői a világszervezetben visszautasították a Darusman-jelentésben megfogalmazott kritikákat. Kim Szon észak-koreai diplomata a tanács ülésén felszólalva leszögezte, hogy az országban a szociális rendszer hibátlan, és Phenjan azért nem hajlandó együttműködni az ENSZ és az Európai Unió jogvédő szervezeteivel, mert elfogultak.
„Nincs mit takargatnunk. Nincs mitől félnünk. Ellenkezőleg, büszkék vagyunk az emberi jogokat támogató és oltalmazó nagyszerű rendszerünkre, így az ingyenes egészségüggyel és az ingyenes oktatási rendszerre is” – mondta a diplomata. A világszervezet múlt évi, hasonló tartalmú jelentését Észak-Korea ugyancsak a leghatározottabban visszautasította.