Angela Merkel német kancellár a német–lengyel kormánykonzultációt követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta: azzal a határozott szándékkal utazik jövő héten a brüsszeli uniós csúcstalálkozóra, hogy megállapodást érjenek el a következő hétéves időszak költségvetéséről.
A megállapodásra kell törekedni
Donald Tusk lengyel kormányfő úgy véli: Európának gyors és értelmes kompromisszumra van szüksége, ezért a tagországoknak a különbségek ellenére is megállapodásra kell törekedniük. A 15 országot összefogó Kohézió Barátai csoport előző napi brüsszeli értekezletére utalva kiemelte: egyensúlyba kell hozni az uniós források hatékonyabb felhasználására vonatkozó, főként német részről szorgalmazott törekvést a kohéziós támogatások megvédésének igényével, mert a kohéziós politika a gazdasági növekedés ösztönzésének és a foglalkoztatás bővítésnek legfontosabb eszköze az uniós politikában.
A brüsszeli csúcson nem lesz egyszerű megállapodásra jutni, a német–lengyel kormánykonzultációk története azonban óvatos optimizmusra ad okot, hiszen az együttműködés során a nézeteltérések dacára mindig sikerült kompromisszumot találni – mondta a lengyel miniszterelnök.
Merkel a tagállamokra gondol
Angela Merkel kifejtette: mivel Németország nettó befizető, azt is lehetne gondolni, hogy nem feltétlenül érdeke a megállapodás, ugyanakkor az új tartományok, a volt NDK területei továbbra is részesülnek egyebek között a strukturális költségvetési alapok forrásaiból. Németország azonban nemcsak ezért törekszik a megállapodásra a büdzsé ügyében, hanem azért is, mert valamennyi tagállamnak ez a jó, különösen a jelenlegi gazdasági helyzetben – jelentette ki.
A német és a lengyel kormányfő egyaránt méltatta a két ország közti kapcsolatokat. Kiemelték, hogy jószomszédi viszonyt ápolnak, és alig vannak vitás kérdéseik. A kormánykonzultáció alkalmából a két kabinet miniszterei egy sor kétoldalú megállapodást írtak alá. A szerdai közös értekezlet volt a 12. kormánykonzultáció az intézmény 1997-es létrejötte óta.
Az Európai Parlament költségvetési bizottsága október 11-én fogadta el a 2014–20-as időszak pénzügyi kerettervéről szóló időközi jelentését, amely a kohéziós és az agrárkiadások szinten tartását támogatja.