Háborús hősökre emlékeztek Franciaországban és Nagy-Britanniában

Az első világháború harcait lezáró fegyverszünet évfordulóján rendezett ünnepségeken részt vett Francois Hollande és a brit uralkodó is.

2012. 11. 11. 16:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több ezer érdeklődő részvételével rendezett ceremóniát elsősorban az elmúlt évben Afganisztánban elesett 13 francia katona emlékének szentelte a köztársasági elnök: miközben gyerekek gyűrűjében fejet hajtott az ismeretlen katona sírja előtt, az elhunyt katonák nevét sorolták a hangosbemondóban. Hollande ezután hosszan elbeszélgetett a katonák hozzátartozóival, de elődjével, Nicolas Sarkozyvel ellentétben nem tartott ünnepi beszédet.

Az államfő a közszolgálati televíziónak adott rövid nyilatkozatban arra emlékeztetett, hogy a parlament még az előző kormány javaslatára a közelmúltban elfogadta azt a törvényt, amely kimondja: az 1918-as fegyverletétel évfordulója nem csak az első világháborús, hanem minden hősi halált halt francia katona emléknapja. A megemlékezés elején az államfő megkoszorúzta Georges Clemenceau sírját, aki az első világháború utolsó évében Franciaország utolsó kormányfője volt, majd a köztársasági gárda lovasainak kíséretében végighaladt a Champs Elysées-n, amelynek felső szakaszán található a diadalív. A hivatalos állami megemlékezésen kívül vasárnap 800 helyi ünnepségen emlékeznek meg – mintegy 10 ezer katona részvételével – az első világháborúban elesett másfél millió franciáról.

Emlékeztek a britek is

A brit uralkodó és a kormány vezetőinek részvételével megemlékeztek vasárnap Londonban az elmúlt évszázad brit háborús halottairól. A Remembrance Sunday, vagyis az emlékezés vasárnapja a több mint kilenc évtizedre visszanyúló hagyomány alapján mindig az első világháború harci cselekményeit lezáró tűzszünet évfordulójához, november 11-éhez legközelebbi vasárnapon esedékes; az idén ez éppen az évforduló napjára esett. Az 1919 óta évente megrendezett központi emlékünnepség helyszíne ezúttal is a háborús halottak tiszteletére emelt, London kormányzati negyedének közepén álló emlékmű, a Cenotaph volt.

Itt helyezte el koszorúját a 86 esztendős II. Erzsébet királynő, aki a brit hadsereg főparancsnoki tisztségét is betölti. Koszorúzott az uralkodó férje, a 91 éves Fülöp edinburghi herceg is, aki a királyi haditengerészet tengernagyi rangját viseli, és a második világháborúban aktív haditengerészeti szolgálatot teljesített.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.