Két napra megbénul Görögország

Kétnapos sztrájk kezdődött kedden Görögországban az újabb kormányzati megszorító intézkedések ellen.

WA
2012. 11. 06. 7:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkabeszüntetést a két legnagyobb görög szakmai szervezet hirdette meg. Görögországban két hónap alatt ez lesz a harmadik nagy sztrájk a költségvetési kiadások csökkentése és fájdalmas reformok bevezetése ellen. A csomagnak még meg kell kapnia a parlament jóváhagyását ahhoz, hogy az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap engedélyt adjon 31 milliárd euró segély kifizetésére.

A kormány szerint mindenképpen csökkenteni kell a kiadásokat, beleértve a nyugdíjak megkurtítását is, mert különben nem lehet elkerülni az ország csődjét. Antonisz Szamarasz miniszterelnök azt ígéri, hogy ez lesz az utolsó fájdalmas megszorítás.

Leáll a közlekedés Görögországban

Az országban leállnak a vasutak, az autóbuszjáratok, a metró, sok légi járatot törölnek, a kompok a kikötőkben maradnak, és a taxisofőrök sem mennek ki az utcákra. Az iskolák, a bankok és a kormányhivatalok bezárnak, a kórházak csak sürgősségi ellátást fognak nyújtani.

A rendőrség tüntetésekre készülve erősítést kapott, de az általános vélemény szerint komolyabb erőszakra csak szerdán kell számítani, amikor a parlament szavaz a kormány beterjesztéséről.

13,5 milliárdos megszorítás

Komoly viták övezik a görög kormány újabb, mintegy 13,5 milliárd eurós megszorítócsomagját, amely miatt a kabinetnek át kellett dolgoznia a jövő évi költségvetést is – írja a Magyar Nemzet keddi száma. Az átszabott büdzsé tervezetét hétfőn nyújtották be a parlamentnek, a törvényhozás pedig várhatóan a héten szavaz majd a további költségcsökkentéseket tartalmazó keretszámokról. Az Antonisz Szamarasz miniszterelnök által előkészített módosítások ugyanakkor nem minden kormánytagnak nyerték el a tetszését.

Görögország és Spanyolország az éllovas

Ismert, szeptemberben a 17 tagú euróövezetben 11,6 százalékra emelkedett a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta az augusztusi 11,5 százalékról. Elemzők 11,5 százalékot vártak. A 27 tagú Európai Unióban a munkanélküliségi ráta nem emelkedett az augusztusi 10,6 százalékról. A legmagasabb munkanélküliségi ráta Spanyolországot (25,8 százalék) és Görögországot (25,1 százalék júliusban) sújtja a közösségen belül.

Nem lenne tragikus a távozás

A Capital Economics közgazdászai átfogó elemzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy ha például Görögország és Portugália távozna a valutaunióból, annak azért nem lenne katasztrofális hatása a világgazdaságra, mivel erre a fejleményre a piaci szereplők széles köre számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.